Türkiye'de milyonlarca çalışan bir gün emekli olup rahat etmenin planını yapıyor. Ancak emekli maaşlarının yeterli gelmeyecek olması sebebiyle ek gelirler elde etmenin yolları da araştırılıyor. Türkiye'de emeklilik siteminde ikinci bir emekli maaşı almak mümkün mü? Ek maaş almak için ne yapmak gerekir? Kimler emekli olunca iki maaş birden alabilir? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile nasıl emekli olunur?

Türkiye'de ikinci bir emekli maaşı almanın yolu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) üzerinden geçmektedir. Bu sisteme dahil olan ve düzenli şekilde ödeme yapan vatandaşlar sürecin sonunda toplu veya aylık maaş türünde ödeme alma imkanına kavuşuyorlar. Bu sistem SGK'nın emeklilik sisteminin benzeri değildir. BES ile vatandaşlar sağlık ve diğer hizmetleri alamıyorlar.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) oldukça merak edilen bir konudur. Kısaca özel bir emeklilik sistemidir. Vatandaşların aktif çalışma hayatları süresince yapmış oldukları tasarruflar bu sistemde değerlendirilir. Uzun vadeli bir yatırım olan BES vatandaşlara emeklilik döneminde ek gelir imkanı sunmaktadır. Emekli olduklarında SGK'dan bir emekli maaşı alan vatandaşlar bir maaş da BES'ten alabilirler.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Türkiye'de faaliyet gösteren emeklilik şirketleri vatandaşlara bireysel emeklilik hizmeti sunmaktadır. Bu şirketlere başvuran vatandaşlar detaylar ile alakalı olarak geniş bilgiler alabilmektedirler. Kendi durumlarını şirkete ileten vatandaşlara emeklilik şirketi tarafından bir emeklilik planı sunularak teklif yapılır. Bu teklifte ne kadar ödeme yapılacağı, ne zaman geri ödeme alınacağı, alınacak ödemenin toplu mu yoksa maaş şeklinde mi olacağı gibi detaylar açık şekilde yer almaktadır. Teklifi kabul eden vatandaşlar gerekli belgeleri imzalayarak BES'e dahil olurlar.

BES DEVLET DESTEĞİ NE KADARDIR?

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olan vatandaşlara devlet de destek olmaktadır. Bu sistemde vatandaşların ödedikleri her taksitin yüzde 25'i kadar da devlet katkısı verilmektedir. Ayrıca bu BES fonlarından vergi de alınmamaktadır. Vatandaşlar BES'e ne kadar ödeme yapacaklarını kendi bütçelerine göre belirlemektedirler. İstenildiği takdirde taksit miktarları azaltılabilmektedir.

BES'TEN ERKEN ÇIKANLAR CEZA ÖDER Mİ?

BES'ten erken ayrılma durumunda vatandaşlar herhangi bir ceza ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarını merak ediyorlar. Bu durum kanunla net bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre BES'ten erken ayrılan vatandaşlar herhangi bir ceza ile karşılaşmazlar. BES'e ödenen tüm paralar aynı miktarda geri alınır. Sistemden çıkanlar yalnızca devlet katkısından yararlanamazlar. Başka herhangi bir zarara uğrama durumu kesinlikle olmamaktadır.

BES DEVLET KATKISINDAN NASIL YARARLANILIR?

BES'te devlet katkısından yararlanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en önemlisi bu sistem içerisinde belirli bir süre kalmaktır. 3 yıla kadar sistemden çıkanlara devlet katkısı verilmemektedir. 3-6 yıl arasında sistemde kalanlar devlet katkısının yüzde 25'ini, 6-10 arasında sistemde kalanlar devlet katkısının yüzde 35'ini, 10 yıl ve daha fazla sürede sistemde kalan ve 56 yaşını geçmeyenler devlet katkısının yüzde 60'ını ve 10 yıldan fazla sistemde kalıp 56 yaşını tamamlayanlar, vefat edenler ve maluller devlet katkısının yüzde 100'ünü alabiliyorlar.