Türkiye'de yaklaşık bir aydır vatandaşın en önemli gündemi 2021'de asgari ücrete yapılacak zam oldu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonu kurularak görüşmelere başladı. Bu komisyon bugüne kadar toplam 3 toplantı gerçekleştirdi. Yapılacak olan son toplantıda ise 2021'de uygulanacak olan asgari ücretin miktarı belli olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise asgari ücret ile alakalı olarak yorumda bulunarak, “Biz işçimizi de işverenimizi de korumayı biliriz. Bu nedenle komisyondan uzlaşma içerisinde herkesi memnun edecek bir rakam çıkacaktır. Anlaşılan rakamı bir görelim. Eğer müdahale etme noktasında bir miktar ortaya çıkarsa işçilerin lehine müjdemizi onlara vermekten tereddüt etmeyiz.” dedi.

ASGARİ ÜCRET KAÇ TL'YE ÇIKAR?

Asgari ücret şu anda 2324 TL olarak uygulanıyor. Milyonlarca vatandaş bu net ücret üzerinden yapılacak zammı merak ediyorlar. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon oranı dikkate alınarak asgari ücrete yüzde 12 zam yapılırsa asgari ücret 279 TL artarak 2.603 TL olacak. Eğer asgari ücrete yüzde 15 zam uygulanırsa asgari ücret 2.673 TL'ye yükselecek.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak milyonlarca vatandaşın merakları önümüzdeki hafta son bulacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını gelecek hafta gerçekleştirecek. Bu toplantıda Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ortaya koyacağı asgari ücret miktarı oylamaya sunulacak. Oylamada kabul edilen rakam 2021 asgari ücret miktarı olarak ilan edilecek.

isbilgisi.com