Milyonlarca Vatandaş Bilmediğinden Alamıyor! Aynı Anda İki Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Son dönemlerde vatandaşların emeklilik ile alakalı olarak merak ettiği konular çoğaldı. Bu konuların başında da iki emekli maaşı alınıp alınamayacağı geldi. İki emekli maaşı alınır mı? Bir kişiye iki emekli maaşı bağlanır mı?

SOSYAL GÜVENLİK 02.05.2020 - 15:58 02.05.2020 - 15:58

Türkiye'de ekonomik sıkıntılar baş göstermeye başlayınca vatandaşlar gelirlerini arttırmak için arayışlara girdiler. Özellikle dar gelirli vatandaşlar kendilerini refaha ulaştıracak yollar hakkında bilgi edinmeye başladılar.

Vatandaşların merak ettikleri konuların başında emeklilik sitemi geliyor. Bir emekli maaşı ile geçinmeleri mümkün olmayan vatandaşlar ikinci emekli maaşı için gerekli olan şartları veya kendi özel imkanlarını araştırmaya başladılar.

Türkiye'de emeklilik sistmeinde istisnai durumlar hariç iki emekli maaşı ödenmesi yapılmıyor. Ancak ististani durumlar devreye girince bir kişi iki emekli maaşı birden alabiliyor. Bunun bazı şartları bulunuyor.

Öncelikle bu sistem Türkiye'de pek fazla bilinmiyor. Bu nedenle çoğu vatandaş ikinci emekli maaşını alabilecekken tek emekli maaşı ile hayatını devam ettirmek zorunda kalıyorlar.

Özellikle kadınlar için geçerli olan durum vefat etmiş baba ve eşten aynı anda emekli maaşı alma imkanı doğuruyor. İster SSK (4A), ister Bağkur (4B) isterse de Emekli Sandığı (4C) olsun vefat eden baba ve eşten emekli maaşı alınabiliyor.

Örnek verilecek olursa bir kadın vefat eden eşi nedeniyle emekli aylığı alıyorsa bu süreç içerisinde emekli aylığı bulunan babası vefat ederse ikinci emekli aylığını almak için ilgili kuruma başvurarak çift emekli aylığı alabilir.

Öte yandan bu durum kısmen de olsa erkekler için de geçerli. Erkekler vefat eden babalarından emekli aylığı alamıyorlar ancak vefat eden eşleri emekli aylığı oluyorsa onun aylığını alabiliyorlar.

Dul ve Yetim Maaşından Kimler Yararlanabilir?

Dul ve yetim maaşı ölen sigortalının çocuklarına veya eşlerine bağlanan maaştır. Erkek çocuklarına 25 yaşın üzerinde bu maaş bağlanılmaz. Ancak kız çocuklarında bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Beker, dul veya boşanmış olsun çalışmayan veya kendi sigortalı olma durumundan aylık almayan her kız çocuğuna bu maaş bağlanır.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@