Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle aksayan eğitimde zaman zaman yaşanan belirsizlikler önemli krizlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bir süre önce sınavların yüz yüze yapılarak sömestr tatiline gireleceğini açıklamıştı. Ayrıca öğrencilere de gruplar halinde karne dağıtımı yapılacağı duyurulmuştu. Öğretmenlerden ve velilerden gelen tepkiler üzerine bu konularda Milli Eğitim Bakanlığı geri adım attı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN YENİ SINAV KARARI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yapmış olduğu son dakika açıklamasına göre okullarda ilk dönem için yüz yüze sınavlar yapılmayacak. Öğrencilerin not ortalamaları sadece performans ödevleri üzerinden hesaplanacak. Yüz yüze sınavlar için ise sömestr tatilinin ardından Sağlık Bakanlığı'nın önerisine göre yeni bir karar alınacak.

Konu hakkında açıklama yapan Bakan Selçuk, “Koronavirüs süreci nedeniyle bir değişiklik yapmak zorunda kaldık. İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin karne notları ders etkinliği katılım puanı üzerinden hesaplanacak. Lise öğrencilerimizin karne notları ise ikinci dönem yapmayı düşündüğümüz yüz yüze sınavlardan sonra belli olacak.” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ SAĞLIKLARINA VE DERSLERİNE ODAKLANSINLAR

Öğrencilere de seslenen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Biz eğitimi ve ders konularını öğrencilerimizin bilgiyle donatılması ve onları geleceğe hazırlamak için veriyoruz. Sınavlar da bu bilgileri ne oranda aldıklarını ölçmek için yardımcı olan ensturmanlardır. Sınavların bir başka amacı kesinlikle yoktur. Öğrencilerimiz sadece sağlıklarına ve derslerine odaklanmalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com