Türkiye'de kamuda mamur olarak çalışanların uzun zamandır bekledikleri 3600 ek gösterge ile alakalı son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim meydanlarında memurlara vermiş oldukları 3600 ek gösterge sözü halen daha yerine getirilmedi? 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak?

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların kıdemlerini beklirleyen ek göstergeler maaşlardan emekli ikramiyelerine kadar geniş bir etkiye sahip uygulamadır. Ek göstergesi yüksek olan memurların emekli maaşları da emekli ikramiyeleri de yükselmektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile ek göstergesi 2500 memurun alacakları zam oranı ve maaş miktarlarında çok önemli fark bulunmaktadır. Ek göstergelerin 3600'e yükseltilmesi durumunda hemşire,polis, öğretmen ve din görevlilerinin maaşlarında yükselme meydana gelecek.

3600 EK GÖSTERGE TBMM GÜNDEMİNDE!

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya TBMM'de 3600 ek gösterge talep eden memurların sözcüsü oldu. Genel Kurul'da bir konuşma yapan Milletvekili Kaya, “Tüm siyasi partiler seçimlerden önce meydan meydan gezip memurlara 3600 ek gösterge sözü verdi. Bu söz aradan yıllar geçmesine rağmen yerine getirilmedi. Konuşunca millet diye hamaset yapıp mangalda kül bırakmayanlar önce millete verdikleri sözleri yerine getirsinler. Bu sözünüzü ne zaman tutacaksınız? Ek göstergeleri 3600'e çıkartırsanız yüzbinlerce memur emekli olacak ve genç işsizler için de kadrolar açılacak. Neden yapmıyorsunuz? Paranız mı kalmadı? Müteahhitlere verdiklerinizden biraz kısın da biraz da millete verin.” dedi.

Hükümet kanadından ise 3600 ek gösterge ile alakalı en son açıklamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aylar önce yapmış ve 3600 ek gösterge ile alakalı olarak çalışmaların sürdüğünü açıklamıştı. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen 3600 ek gösterge ile alakalı olarak somut bir gelişme yaşanmadı.

isbilgisi.com