Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren SGK Kararı! 2 Yıl Ücretsiz Yararlanmak Mümkün!

Milyonlarca genci yakından ilgilendiren sağlık hizmetleri hakkında SGK işleri kolaylaştırmak için harekete geçti. 2 yıl sağlık ücretlerinden belirli şartlara bağlı olarak yararlanmak mümkün. Böylece birikmiş olan borçların önüne geçilecek.

EKONOMİ 25.06.2020 - 15:11 25.06.2020 - 15:11

SGK tarafından vatandaşlara uygulanan hizmetler için çeşitli kolaylıklar getirilmeye devam ediyor. Son olarak yapılan düzenlemelerde  SGK sisteminde iki yıl ücret ödenmediği ifade edildi. Ancak iki yıllık bir süreç olduğu gibi hizmetler kapsamında yaş sınırının da olduğu belirlendi.

Düzenlemeler sonrasında ortaya çıkan mağduriyetin ortadan kaldırılması adına iki yıl boyunca Genel Sağlık Sigortası primi ödemeye gerek kalmadan yararlanmaları bekleniyor. Peki bu süreçte yaş sınırı ne kadar ve hangi şartlar altında ücretsiz olarak yararlanmak mümkün?

Okuldan Sonra 2 Yıl Ücretsiz!

Okulunu bitirdikten sonra işe giremeyen gençler bu süreçte sağlık sistemleri konusunda çeşitli sorunlar yaşıyorlardı. Bu süreçte gençleri mağdur eden ve yüksek meblağlara ulaşacak olan borçların birikmesinin önüne geçmek için kademeli olan bazı sistemler geliştirildi. Bu süreçte kolaylık okul bittikten sonra hemen işe giremeyen gençler için sağlanmış oldu.

24 Yaş Sınırına Dikkat Edilecek!

Okuldan sonra ister lise ister üniversite mezunu olsun tüm gençler herhangi bir şekilde işe girememiş olmaları halinde iki yıl boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Ücretsiz tedavi hakkından faydalanmak için bu noktada yaş sınırına ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor. Lise mezunları için bu yaş 20 olarak açıklanırken üniversite mezunları için 25 yaş olarak açıklandı. 23 yaşında mezun olan bir kişi iki yıl tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz alabilecekken, 24 yaşında mezun olan bir genç için bu süreç sadece bir yıl olarak açıklandı.

isbilgisi.com