Milyonlarca İşvereni ve Çalışanı İlgilendiriyor! İşsizlik Sigortası Primleri İki Katına Mı Çıkacak?

Koronavirüs salgını döneminde devlet tarafından hem çalışma hayatında alınan tedbirler hem de sosyal yardımların karşılandığı İşsizlik Sigortası Fonu'nda ciddi bir azalma meydana geldi. Fon gelirlerinin az giderlerinin çok olması nedeniyle hükümet yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. İşsizlik Sigortası primlerinin arttırılması gündeme alındı...

EKONOMİ 18.06.2020 - 18:22 18.06.2020 - 18:22

Türkiye'de koronavirüs sürecinde yaşanan ekonomik gerilemelere karşı kullanılan Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Maaşı, Nakdi Ücret Desteği ve sosyal yardımların karşılandığı İşsizlik Sigortası Fonu'nda ciddi bir azalma meydana geldi.

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU HIZLA ERİMEYE BAŞLADI

Koronavirüs sürecinde yapılan harcamaların Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 1.000 TL sosyal yardımların 6,1 Milyar liralık kısmı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile karşılanırken 14.4 milyar TL de İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılandı.

Nisan ayında İşsizlik Sigortası Fonu'ndan Kısa Çalışma Ödeneği olarak 10,6 milyar TL, nakd ücret desteği olarak 1,7 milyar lira, işsizlik ödeneği olarak da 2,1 milyar lira kullanıldı. Fondan harcamalar Mayıs ayında da devam etti. Mayıs ayı içerisinde yapılan toplam harcama 8,6 milyar lirayı geçti.

İŞSİZLİK SİGORTASI GELİRLERİ AZALDI

İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılan harcamalara karşı fonun gelirlerinde azalmalar artarak devam etti. Mart ayında İşsizlik Sigortası Fonu'na 1 milyar 665 milyon liralık işçi ve işveren primi aktarıldı. Mayıs ayında bu rakam ise 1 milyar 12 milyona kadar düştü. Yüzde 40 oranında bir gelir azalması yaşandı.

Gelirlerin azalması ve giderlerin artmasıyla İşsizlik Sigortası Fonu'nun varlıkları hızla erimeye başladı. 2019 yılı sonunda İşsizlik Sigortası Fonu'nda 131,5 milyar lira bulunuyordu. Mayıs ayında ise fon 127,3 milyar liraya geriledi. Haziran ayında bu gerilemenin devam etmesi bekleniyor.

İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMLERİ ARTTIRILIYOR

İşsizlik Sigortası Fonu'nun çok zor dönemlerde kullanılarak çok büyük fayda sağlaması nedeniyle korunması gerektiği yönünde karar alan hükümet yetkilileri şimdi İşsizlik Sigortası primlerine yıl sonuna kadar zam yapmayı planlıyorlar. Buna göre işsizlik Sigortası Fonu'na şu anda işçinin brüt maaşının yüzde 1 oranında işçi, yüzde 2'si oranında işveren katkısı adı altında prim yatırılıyor. Bu oranlar bu yıl sonuna kadar geçerli olmak kaydıyla iki katına çıkarılacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@