Milyonlarca Genç İstihdama Katılacak! İşte Yeni Part-Time Çalışma Modelinde Sağlanacak İmkanlar!

TBMM'ye sunulacak olan yeni istihdam paketinde gençlerin istihdama katılması için yeni teşvikler ve yeni çalışma modelleri yer alıyor. Part-time çalışma sisteminin teşvik kapsamına alınacağı yeni modelde sosyal güvenlik ve kıdem tazminatı gibi haklar güvence altında olacak. İş yerlerinde gençleri istihdam edecek olan işverenlere sigorta primi indirimi yapılacak. İşte yeni düzenleme ile alakalı tüm detaylar...

EKONOMİ 17.06.2020 - 17:02 17.06.2020 - 17:02

Türkiye'de koronavirüs sürecinden normalleşme dönemine geçite çalışma hayatını yeniden düzenleyecek olan yeni istihdam paketi bu hafta içerisinde TBMM Başkanlığına sunulacak. Yeni paket ile alakalı olarak detaylar ise yavaş yavaş belli olmaya başladı.

PART-TİME ÇALIŞANLARIN HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALINACAK

Yeni istihdam paketinde en çok önem verilen düzenleme ise “kısa süreli çalışma” olarak adlandırılan part-time çalışma ile alakalı olan değişiklik olacak. Buna göre part-time çalışanların sosyal güvenlik, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi hakları devlet tarafından güvence altına alınacak. Ayrıca işveren tarafında da bazı imkanlar sağlanacak. 25 yaş altı gençleri part-time işlerde istihdam eden işverenlere sigorta primlerinde indirim yapılacak.

SİGORTA DEVLET TARAFINDAN KARŞILANACAK

Öte yandan 1 ay içerisinde 10 günden az çalışanların iş kazası ile meslek hastalığı sigortası devlet tarafından ödenecek. Bu şekilde 25 yaş altı vatandaşlar arasında istihdamın yaygınlaştırılması hedefleniyor.

EKSİK PRİM GÜNLERİNE ESNEK KOLAYLIK GELİYOR

Part-time çalışma modelinde yapılacak olan bir başka düzenlemede de bu vatandaşların emeklilik konusunda bir kayıp yaşamamaları için uygulamaya konulacak yeni sistem olacak. Buna göre örneğin bir ayda 12 gün çalışan bir çalışanın eksik günlerini isteğe bağlı sigorta yaptırıp tamamlayabilecekler. Ayrıca bu günlerin tamamlanması için emekliliğe yakın bir dönemde borçlanma yoluyla işlem yapılabilecek.

isbilgisi.com