Milyonlarca vatandaş tarafından uzun süredir beklenen haber geldi! 2022 senesinde gündeme getirilen ve uzun süredir Emeklilikye Yaşa Takılanlar için yasanın çıkmasını bekleyen kişiler için düzenlemenin meclise ne zaman geleceği konuşulurken bugün gelen son dakika haberi ile birlikte EYT'lileri sevindirecek olan haberin geldiği ifade edildi. 

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından pek çok kşi tarafından gündeme getirilen EYT'nin ertelenme ihtimalinin ardından sosyal medyadan da binlerce vatandaş konu hakkında sorularını yöneltmeye başladı. Konu hakkında merak edilenlerin artmasının yanı sıra beklenen tarihin ne zaman geleceği konusunda da endişeler de bir yandan büyümeye başladı. 

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

TEKLİFİN GÖRÜŞÜLECEĞİ TARİH BELLİ OLDU! 

Yaşanan depremin ardından Meclis tarafından alınan ani bir karar ile birlikte yaşanan felaket nedeniyle çalışmalara bir süre ara verilmesi gerektiğine karar verilmişti. Durum bu şekilde iken ara verilen çalışmalardan sonra EYT için nasıl bir karar çıkarılacağı milyonlarca vatandaş tarafından merak konusu oldu. 

Gelen son dakika haberi ile birlikte ise 28 Şubat Salı günü Meclis'te yapılan görüşmelerde EYT konusunun da ele alınacağı öğrenildi. Bu görüşme esnasında EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifin görüşüleceği bilgisi paylaşıldı. 

DETAYLAR BELLİ OLUYOR! 

EYT düzenlemesi için yapılacak olan görüşmelere sayılı zaman kalmasının ardından pek çok vatandaş düzenlemenin içeriğini de merak etmeye başladı. Verilecek olan bu teklifte 8 Eylül 1999 ve öncesinde çalışmaya başlayan kişiler ile 9 Eylül 1999 ve sonrasında çalışmaya başlamalarına rağmen borçlanma ile sigortalılık başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihi öncesine çekenlerin emekliliğe hak kazanma koşullarından yaş şartının kaldırılacakları ifade edildi. 

Teklifin görüşülmeye başlanmasının ardından gelen bilgilere göre Mart ayında Meclis'ten bu teklifin geçmesi halinde Nisan ayında ise EYT'lilerin maaş alabilecekleri ifade edildi. 

DEPREM İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULACAK! 

28 Şubat tarihinde EYT hakkında görüşmelerin sürdürüleceğinin yanı sıra yapılan yeni açıklama ile birlikte yaşanan deprem felaketi ile ilgili araştırmaların yapılabilmesi için deprem komisyonunun kurulmasına karar verildiği öğrenildi.