Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Emekli Bayram İkramiyeleri 1.350 TL Mi Oluyor?

Türkiye'de 13 milyon emekli bayram ikramiyelerine yapılacak zammı beklemeye başladılar. Emekli bayram ikramiyelerine zam yapılacak mı? Yeni emekli bayram ikramiyeleri kaç lira olacak? Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman zamlanacak? Emekli kurban bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

EKONOMİ 17.05.2020 - 18:51 17.05.2020 - 18:51

Türkiye'de emekli vatandaşlar son dönemler maddi açıdan sıkıntılı bir süreç yaşıyorlar. Koronavirüs süreci nedeniyle pahalılaşan hayat sonucunda en çok etkilenen kesim emekliler oldu. Emekli vatandaşlar bu nedenle hem maaşlarına hem de yılda iki defa verilen bayram ikramiyelerine zam taleplerini dile getirmeye başladılar.

Emekli maaşlarına zamlar yılda iki defa Ocak ve Temmuz ayında yapılıyor. Temmuz 2020'de emeklilere yüzde 4 ve TÜFE'den kaynaklanan enflasyon farkı zam olarak verilecek. Ancak emekli bayram ikramiyelerinin zamlanacağına dair herhangi bir resmi açıklama henüz yok.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİNE HİÇ ZAM YAPILMADI

Emekliler Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki defa bayram ikramiyesi alıyorlar. Bu bayram ikramiyeleri 1.000 TL olarak ödeniyor. Ancak yaklaşık 2 yıldır emeklilere verilen bayram ikramiyelerine herhangi bir zam uygulanmadı.

Emekli vatandaşlar her şeye zam gelirken bayram ikramiyelerine zam gelmemesine tepki gösteriyorlar. “Ekmeğe zam var, elektriğe zam var, doğalgaza zam var ama emeklinin ikramiyesine zam yok” diyerek isyanlarını dile getiren emekli vatandaşlar zam sırasının artık kendilerine geldiğine inanıyorlar.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ 1350 TL OLACAK MI

Emekli dernekleri ilerleyen günlerde ortak bir açıklama yaparak hükümetten bayram ikramiyeleri zammı resmen isteyecekler. Emeklilerin bayram ikramiyelerine istedikleri zam TÜFE oranına göre fiyat artışını içeriyor. Bugünkü hesaplamayla emeklilerin talepleri yerine getirilirse bayram ikramiyeleri 1.350 TL'ye yükselecek.

Emeklilerin bayram ikramiye zamları konusunda son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile en düşük emekli aylığını 15000 TL'ye çıkardıkları müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bir müjde ile emeklilere çifte bayram yaptırabilir.

Emeklilerin Kurban Bayramı ikramiyeleri Temmuz ayında hesaplarına yatacak. 13 milyon emekli zamlı bayram ikramiyesi almak istiyor. Ancak resmi adımlar henüz atılmadı.

isbilgisi.com