Milyonlarca Emekliyi İlgilendiriyor! Bunu Yapanların Emekli Maaşları Kesilip Prim Günleri Siliniyor Ve 10 Yıllık Emekli Maaşları Faiziyle Geri İsteniyor!

Türkiye şartlarında düşük emekli aylıkları yaklaşık 13 milyon vatandaşın en büyük sorunu olurken son günlerde binlerce emeklinin maaşları kesilmeye başlandı. SGK tarafından yapılan araştırmalar neticesinde emeklilerin çalışma günleri silinip son 10 yılda aldıkları maaşlar faiziyle geri isteniyor. Emekli maaşı neden kesilir?

EKONOMİ 07.06.2020 - 13:15 07.06.2020 - 13:15

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon emekli zor şartlar altında hayatalarını idame etmeye çalışıyorlar. Emekli vatandaşlar hayat standartlarına görü düşük emekli maaşları ile yaşamlarını sürdürüyorlar. Son günlerde ise emeklileri çok yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. SGK'nın inceleme yaparak aldığı kararlar sonucunda binlerce emekli vatandaşın emekli aylıkları kesilerek son 10 yılda aldıkları maaşların toplamı faiziyle geri istendi.

SGK USULSÜZ EMEKLİLİKLERİ TESPİT EDİYOR

SGK'nın emeklilere yönelik incelemelerinden ortaya çıkan karar tüm emekli vatandaşları büyük bir endişeye sevk etti. Emekli maaşı neden kesilir? Emekli maaşı vatandaşlar prim ödemesine göre kazanılan ve geri alınamaz bir haktır. Ancak Türkiye'de bu sistem suistimale oldukç açıktır. Bu nedenle SGK son dönemlerde gerçek emeklilik şartlarına aykırı hareket ederek emekli olan vatandaşları tespit etmeye başladı.

Bir iş yerinde çalışmadığı halde kendisini o iş yerinde çalışıyor gibi gösterip sigorta primlerini yatıran vatandaşlar emeklilik gün ve yaş kotasını doldurunca emekliye ayrılarak hem tazminat hem de aylık maaşa bağlanıyorlar. SGK bu vatandaşlar ile alakalı olarak yeni bir çalışma başlattı.

EMEKLİ MAAŞLARIKESİLİP PRİM GÜNLERİ SİLİNİYOR

SGK tarafından yapılan çalışmada binlerce emeklinin bir iş yerinde çalışmadan sigorta primlerini ödeyerek emekli olmaya hak kazandıkları ve emekli maaşına bağlandıkları tespit edildi. Bu vatandaşların emekli maaşları kesilerek ilgili çalışma günlerine yönelik primleri de silindi. Bu yönetemi seçen vatandaşların emekli olma hakları da ellerinden alınmış oldu.

EMEKLİLERE AĞIR FATURA ÇIKIYOR!

SGK'nın tedbirleri sadece emekli maaşının kesilmesi ve prim günlerinin silinmesi ile kalmadı. Bu vatandaşların son 10 yıl içerisinde aldıkları maaşların tamamı yasal faiziyle geri istendi. Bugün 2.500 TL emekli maaşı alan bir vatandaştan ortalama 250.000 TL iade etmesi isteniyor.

Emekli olup hayatlarının son bölümünde rahat etmek isteyen vatandaşlar iyi niyetle de olsa kanuni olarak uygun görülmeyen bu çalışmadan sigorta primi ödenmesi uygulaması ile çok büyük bir bedel ödemek durumunda kaldılar. Tüm varlıklarını SGK'ya geri ödemek zorunda kalacak olan vatandaşlar yetkililerden sorunlarına çözüm bulmalarını istiyorlar.

isbilgisi.com