Milyonlarca Emekliyi Heyecanlandıran Talep! Emeklilere Çifte Zam Yapılacak Mı?

Milyonlarca emekli Temmuz 2020'de emekli maaşlarına yapılacak olan zamlara gözünü çevirmişken emekli derneklerinden farklı bir zam talebi geldi. Enflasyon rakamlarının emeklilerin gerçek enflasyonunu yansıtmadığını iddia eden emekli dernekleri önce seyyanen zam ardından doğrudan zam talep ettiler. Emeklilere çifte zam yapılacak mı?

EKONOMİ 18.06.2020 - 23:49 18.06.2020 - 23:49

Türkiye'de 12,8 milyon emekli vatandaş Temmuz 2020'de maaşlarına yapılacak olan emekli zamlarına gözlerini çevirdiler. Emekli vatandaşlar geçim sıkıntısı çeken kesimde yer alırken sorunlarının çözümünün bir an önce bulunmasını istiyorlar.

Emekli dernekleri bugün ortak bir açıklama yaparak hükümete seslendiler. Koronavirüs sürecinde oldukça mağduriyet yaşadıklarını belirten emekliler hükümetin artık emekliler için ciddi bir girişimde bulunmasını istediler.

EMEKLİLER ÇİFTE ZAM İSTEDİLER

Emeklilere yüzde dört ve altı aylık enflasyon farkı Temmuz ayında zam olarak verilecek. Yılın ilk 5 ayında enflasyon yüzde 4,57 çıktı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının da 3 Temmuz'da belli olmasından sonra emeklilere yüzde 5 ile yüzde 5,5 arasında zam yapılması bekleniyor.

EMEKLİLER ENFLASYON RAKAMLARINA İNANMIYORLAR

Emekli dernekleri açıklanan enflasyon rakamlarının hayat pahalılığı ile boğuşan emeklilerin gerçek enflasyonunu yansıtmadığını iddia ederek farklı bir öneride bulundular. Emeklilerin taleplerine göre maaşlara önce seyyanen zam uygulanmalı ardından da normal maaş zammı verilmeli. Bunun gerçekleşmesi durumunda emekli vatandaşların bir nebze olsun rahatlayacağını söyleyen emekli dernekleri şimdi hükümetten alacakları yanıtı beklemeye başladılar.

EMEKLİLERE ÇİFTE ZAM VERİLECEK Mİ?

Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle 12,8 milyon emekliye seyyanen zam yapılmasına pek imkan tanınmıyor. Bundan dolayı ekonomi çevreleri emekli derneklerinin bu taleplerinin hükümette bir karşılığının olmayacağını belirtiyorlar. Yine de son kararı verecek olan hükümetten emekliler umudu tam olarak kesmiş değiller.

isbilgisi.com