Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaş her gün “emekli intibak zammı ne zaman çıkacak?” sorusuna cevap arıyorlar. Bu konuda 2020 yılında umduğunu bulamayan emekli vatandaşlara 2021 yılında müjde hazırlığı yapıldığına dair işaretler gelmeye başladı. Ocak ayında emekli maaşlarına zam yapılacak. Ancak bu zamma bir de intibak zammı eklenmesi gündeme geldi. Çalışma Bakanlığı yetkililerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen talimat üzerine intibak zammına ilişkin bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmanın sonucuna göre emekli intibak zammı müjdesi gelebilir.

EMEKLİLERE 355 TL ZAM MÜJDESİ!

Emekli vatandaşlar intibak zammı talep edip konuyu yargıya taşıyınca Anayasa Mahkemesi TBMM'den bu kararın çıkması gerektiğine hükmetmişti. Bu talebe TBMM'den karşılık gelirse daha önce 2000'den önce emekli olanlara yapılan intibak zammı 2000'den sonra emekli olanlara da yapılacak. Bu düzenleme TBMM'den geçip yasalaşırsa yaklaşık 5 milyon emekli vatandaşın maaşına 355 TL zam yapılacak.

EMEKLİLER TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞECEK

Emekli vatandaşlar arasında farklılıkların ortadan kaldırılması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çalışma yapıldığı bildirildi. Bu çalışma sonucunda emekli vatandaşlar arasında maaş farkları ortadan kaldırılacak. Bu düzenlemeyle artık SSK,BAĞKUR ve Emekli Sandığı farkı kalmayacak ve tüm emekliler tek bir kurumun çatısı altında birleştirilecekler. İleride de maaşlar arasındaki adaletsizliklerin önüne geçilmiş olacak.

İNTİBAK ZAMMI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Emekli intibak zammının ne zaman çıkacağına dair merak edilen soruya şu ana kadar yetkili kurum ve isimlerden bir açıklama gelmedi. Çeşitli birimlerin konu hakkında çalışması devam ediyor. Ancak kesin bir açıklama şu ana kadar yapılmadı. Emekli intibak zammına ilişkin Ocak ayı içerisinde önemli gelişmeler olacağına dair bilgiler gelmeye başladı. Gelişmeleri takip etmek için isbilgisi.com haber sitemizi takip etmeye devam ediniz.