Milyonlarca Emekli Ve Memur Heyecanla Bu Haberi Bekliyorlar! Kesinleşmiş Ocak 2021 Zamları Kaç TL Olacak?

Türkiye'de hem çalışanlar hem de emekliler Ocak 2021'de maaşlarına yapılacak olan zamlara kilitlendiler. Vatandaşlar maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyorlar ve öğrenmek istiyorlar. Memurlarla emeklilere yapılacak olan Ocak zammında bazı oranlar kesinleşti. Ancak yine de net zam rakamı belli olmadı. Bu belli olmayan kısımlar ile alakalı olarak ise ekonomistler tahminlerde bulunup emekli ve memur maaşlarına yapılacak zammı tahminen açıkladılar. Emekli ve memur maaşlarına Ocak 2021'de

EKONOMİ 05.11.2020 - 19:18 05.11.2020 - 19:18

Türkiye'de memur ve emekli vatandaşlar Ocak 2021 yılında yapılacak olan maaş zammını büyük bir heyecanla beklemeye başladılar. Koronavirüs sürecinde insanların bütçelerindeki denge sarsıldı ve yaşanan ekonomik gelişmelerle alım gücü oldukça zayıfladı. Bu nedenle maaş zamları her zamankinden daha çok önem kazandı. Peki emekli ve memur vatandaşlar Ocak 2021'deyüzde kaç maaş zammı alacaklar?

MAAŞLARA ENFLASYON FARKI EKLENECEK Mİ?

Türkiye'de maaş zamları belirlenirken en temel veri enflasyon rakamları oluyor. Bu nedenle enflasyon oranlarının yüzde kaç olacağı maaş zamlarında da büyük etki bırakıyor. Özellikle emekli maaş zamları tamamen enflasyon rakamlarına bağlanmış durumda. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerinden yapılan hesaplamayla 6 ayda bir maaşlara enflasyon oranında düzenleme yapılıyor. Emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan Ocak 2021 zammında ise enflasyon farkı ödenmesi artık kesinleşti.

Uygulanan sistem gereği maaşlara yapılacak olan Ocak 2021 zammını Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında açıklanan TÜFE oranları belirleyecek. Bu 6 ayından ilk 4 ayının TÜFE oranı kesinleşti. Buna göre ilgili dönemde TÜFE yüzde 4,62 çıktı. Bu rakama ayrıca Kasım ve Aralık TÜFE oranları da eklenecek. Çıkacak olan toplam rakam ise emekli maaşlarına yapılacak olan Ocak 2021 maaş zammı olacak.

Memur maaşlarının hesaplanmasında ise bir başka usul uygulanıyor. Memurların toplu sözleşmeleri gereği Ocak 2021'de maaşlarına yüzde 3 zam yapılacak. Bu kesin zam enflasyondan bağımsız olacak. Ayrıca memurlara bir de enflasyon farkı verilecek. Bu fark da 2020 yılının son 6 aylık TÜFE oranından yüzde 3'ün çıkarılması ile bulunacak. Çıkacak olan oran memurların Ocak 2021'de yüzde 3 maaş zammına ek olarak alacaklar enflasyon farkı olacak.

KESİNLEŞEN MEMUR VE EMEKLİ ZAMLARI YÜZDE KAÇ OLDU?

Yapılan hesaplamalara göre hem memurların hem de emeklilerin 4 aylık enflasyon rakamlarına göre zamları kısmen de olsa kesinleşti. Buna göre memurlar Ocak 2021'de yüzde 3 maaş zammı ve yüzde 1,62 enflasyon farkı alacaklar. Emeklilerin kesinleşen zam oranı ise yüzde 4,62 oldu. Her iki maaşa da Kasım ve Aralık TÜFE oranları da eklenecek?

EMEKLİ MAAŞLARI KAÇ TL OLACAK?

Kesinleşen zam oranlarına göre emekli maaşları hesaplanmaya başlandı. Buna göre şu anda en düşük BAĞKUR emeklisi aylığı 1.886 TL, 2000'den önce emekli olan SSK emeklilerinde en düşük maaş 2.233 TL ve memur emeklilerinde en düşük aylık ise 2.814 TL olarak ödeniyor. Kesinleşmiş zamlarla beraber en düşük BAĞKUR emeklisi maaşı 1.973 TL, en düşük SSK emeklisi maaşı 2.336 TL ve en düşük memur emeklisi maaşı 2.916 TL olacak.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@