Türkiye'de güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi bulunuyor. Çalışan vatandaşların hayatlarının ilerleyen yaşlarında rahat etmelerini sağlayan sistem bir saat işlerliğinde çalışıyor. SGK bünyesinde yürütülen işlemler sonucunda Türkiye'de şu anda 13 milyon emekli vatandaş her ay hak ettikleri maaşları ile hayatlarını idame etmeye çalışıyorlar.

Türkiye'de emekli nasıl olunur? Erken emekli olma imkanı tanınıyor mu? Hastalık veya kaza sebebiyle malulen emekli nasıl olunur? Malulen emekli olmanın şartları nelerdir? Hangi vatandaşlar malulen emekli olabilir? Malulen emekli olmak için nasıl başvuru yapılır?

MALULEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışan vatandaşların iş hayatlarını olumsuz etkileyen, iş gücünün düşmesine neden olan hastalık veya kaza sonrası kalan kalıcı hasarlar nedeniyle malulen emeklilik imkanı tanıyor. Bunun için vatandaşların belirli şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Malulen emeklilik şartları internette en çok aranılan konular arasında bulunuyor. 4A kapsamında çalışan vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için işlerinden ayrılmaları gerekiyor. 4B kapsamında çalışan vatandaşların ise malulen emekli olabilmek için prim borcu bulunmamalı ve ticari faaliyetlerine son vermiş olmaları gerekiyor. 4C kapsamında çalışan vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için görevlerin ayrılmış olmaları gerekiyor. Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar tam teşekkülü bir hastaneden Sağlık Kurulu raporu alarak yüzde 60 veya üstü oranında iş gücü kaybı yaşadığını belgelemesi gerekiyor. Malulen emekli olmak isteyen vatandaşların en az 1800 gün prim ödemiş olmaları ve bu gün sayısınca hizmet süresinin bulunması icap ediyor.

MALULEN EMEKLİLİK İMKANI TANINAN HASTALIKLAR NELERDİR

SGK taarfından malulen emeklilik şartlarını taşıyan ve bazı hastalıklara sahip olan vatandaşlar erkem emekli olabiliyorlar. SGK'nın yönetmeliklerine göre malulen emeklilik gerektiren hastalıklar şöyle:

-Aids

-Metabolizma bozuklukları

-Kalp rahatsızlıkları

-Kalp yetmezliği

-Bazı organ nakilleri

-Uzuv kayıpları

-İşitme kaybı

-Görme kaybı

-Denge bozuklukları

-Bazı psikolojik rahatsızlıklar

-İleri düzeyde bipolar bozukluğu

-Göz kanaması

-Zeka geriliği

-Epilepsi

-Ölümcül kanser türleri

-MS

-Beyin hastalıkları

MALULEN EMEKLİLİK İÇİN NASIL BAŞVURULUR

Malulen emeklilik başvuruları SGK il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Şartları taşıyan vatandaşlar önce bir dilekçe ile SGK'nın ilgili birimine malulen emekli olmak istediğini bildirir. Bu dilekçeyi veren vatandaşlara SGK tarafından Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi getirmesi istenir. Bir fotoğraf ile bu belge temin edilerek ilgili birime iletilir. SGK tarafından yapılacak araştırma neticesinde malulen emeklilik şartlarını taşıyan vatandaşlar malulen emekliye ayrılırlar.

isbilgisi.com