İsbilgisi.com / Türkiye'de çalışan vatandaşlar her gün işlerine emekli olma hayalleri kurarak gidiyorlar. Ancak emekli olmak da kolay bir süreçten oluşmuyor. Oldukça zor şartların tamamlanmasının ardından vatandaşlar emekli olabiliyorlar. Buna rağmen yine de sistemin içerisinde bulunan bazı imkanlar kullanılarak da erken emekli olunabiliyor. 6 yıl kadar emeklilik süresi avantajı kullanılabiliyor. Bu avantaj kullanılırken prim ödemeleri yapılırken yaş şartı da geri çekiliyor. İşte erken emeklilik imkanı sunan fırsatların detayları...

YIPRANMA YOLU İLE ERKEN EMEKLİLİK

Ağır ve yıpratıcı bazı işlerde çalışan vatandaşlara 5 yıla kadar erken emekli olma fırsatı sunuluyor. Bu vatandaşlara çalıştıkları süreler için ilave prim hakkı veriliyor. Bu şekilde prim sayısı ve emeklilik yaşı değişiyor. SGK tarafından yıpranma payı yüksek olarak belirlenen işlerde çalışanlar 20 yıllık bir çalışmanın ardından 25 yıl çalışmış gibi hak elde edebiliyorlar. Bu şekilde erken emeklilik imkanı elde ediliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI YOLUYLA ERKEN EMEKLİLİK

SGK mevzuatına göre erken emeklilik imkanı sunanbir başka detay borçlanmadır. Kadınlar doğum borçlanması yaparak eksik olan prim gün sayılarını belirli miktarda arttırabiliyorlar. Doğum öncesinde sigorta girişi yapılmış kadınlar doğum borçlanması yaparak prim gün sayılarını arttırabiliyorlar. Hatta yapılan borçlanmaya göre de sigortalılık başlangıç tarihleri de geri çekilebiliyor. En fazla 3 çocuk için kullanılabilen doğum borçlanması 6 yıla kadar erken emeklilik imkanı kazandırabiliyor.

BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUĞUNA BAKMA YOLUYLA ERKEN EMEKLİLİK

Bakıma muhtaç çocuğu olan anneler için de erken emeklilik imkanı tanınıyor. Bu anne çalışanların 1000 prim günü bulunuyorsa bu 1250 gün olarak kabul ediliyor. Ekstra 250 günlük süre ise yaştan düşülüyor. Bu şekilde erken emekli olunabiliyor. Bu imkanda SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı'na tabi olan bütün anneler yararlanabiliyor.

MALULEN ERKEN EMEKLİLİK YOLU!

Erken emekliliğin bir başka yolu da malulen erken emekliliktir. Çalıştıkları sırada rahatsızlanan veya sakat kalan çalışanlar belirli şartların yeri getirilmiş olması durumunda erken emekli olabiliyorlar. Yüzde 60 oranında iş gücü kaybı yaşayan çalışanlar yaş şartının yerine getirilmesini beklemeden emekli olabiliyorlar. Ancak bunun için çok önemli iki şart bulunuyor. Bu çalışanların 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün de prim ödemesi bulunmalı.

ENGELLİ HAKKIYLA ERKEN EMEKLİLİK YOLU

Erken emekli olmanın bir başka yolu da engellilerin çalışma gücündeki kayıplarının oranı ile verilen emeklilik hakkıdır. 1 Ekim 2008 ve sonrasında sigortalı olan engelliler bu imkandan yararlanabilmektedir. Sağlık kurulu tarafından verilen raporda çalışma gücü kaybı yüzde 50 ile 59 arasında olan engelli çalışanlar 16 yıl sigortalılık süresi ve 3700 gün prim ödeme ile emekli olabiliyorlar. Çalışma gücü kaybı yüzde 40 ile 49 arasında olan çalışanlar ise 18 yıllık sigortalılı ksüresi ve 4100 gün prim ödeme ile emekli olabiliyorlar.

ASKERLİK BORÇLANMASI YOLUYLA ERKEN EMEKLİLİK

Türkiye'de erken emekliliğin bir başka yolu da askerlik borçlanması yapmaktan geçiyor. Tıpkı kadınların doğum borçlanması gibi erkekler de erken emekli olabilmek için askerlik borçlanması yapabiliyorlar. Erkeklerin askerde geçirdikleri gün kadar SGK'da borçlanma yapılabiliyor. Askerlik borçlanması yapmanın süresi de bulunmuyor. Sigorta başlangıcından önce askerlik yapan çalışanlar borçlanma işlemi ile sigorta başlangıç tarihlerini borçlanma yapılan gün sayısı kadar geri çekebiliyorlar. Özellikle 200 yılı veöncesinde sigorta başlangıcı bulunanlar bu geriçekme işlemiyle emekli olurken yaş şartını da geriye çekebiliyorlar.