Milyonlarca Çalışan Merak Ediyor! Kıdem Tazminatı Düzenlemesiyle Neler Değişiyor?

Kadım tazminatları çalışma hayatında yapılması düşünülen son düzenlemelerle beraber yeniden gündeme geldi. Bir fona aktarılması tasarlanan kıdem tazminatlarında neler değişecek? Kıdem tazminatı ile kıdem tazminatı fonu arasında hangi farklar olacak? Fon sistemine geçiş yapılınca çalışanlar ve işverenler nasıl etkilenecek?

EKONOMİ 12.06.2020 - 08:11 12.06.2020 - 08:11

Türkiye'de devreye alınacak olan İstihdam Kalkanı paketi kıdem tazminatlarını yeniden tartışmaya açtı. Kıdem tazminatlarını Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi kapsamına alacak olan düzenlemeler için çeşitli görüşmeler yapılmaya başlandı. İşveren ve işçi temsilcileriyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir görüşme gerçekleştirdiler. Ancak her iki kesim de kıdem tazminatlarının fon şeklinde yeniden düzenlenmesine karşı çıktılar. Buna rağmen kıdem tazminatları ile alakalı olarak düzenlemeler yapılacak.

Yapılması düşünülen düzenlemelerde iki ayrı formül üzerinde duruluyor. Buna göre 2022'de hayata geçirilecek olan sistemde çalışanlara yılda 30 gün şeklinde verilen kıdem tazminatları 19 güne güne düşürülecek ve sistem aynı şekilde devam edecek. Kalan 11 gün ise kıdem tazminatı fonuna devredilecek. İkinci formüle göre ise kıdem tazminatı fonu için çalışanlardan yüzde 6'lık bir prim kesintisi yapılacak. Bu kesintilerin yüzde 4'ünü işverenler, yüzde 0,5'ini çalışanlar, yüzde 1'ini de devlet karşılayacak. Bu hesaplamaya vergi indirimi ile devlet tarafından yüzde 0,5 ek prim katkısı yapılarak prim tutarı yüzde 6'ya yükselecek.

Yapılacak olan düzenlemede şu anda çalışan vatandaşlar ilk formül ile zorunlü olarak sisteme giriş yapacaklar. Eğer ikinci formül benimsenirse mevcut çalışanlar için zorunlu giriş olmayacak ve isteğe bağlı giriş kuralı uygulanacak. Ancak bu sistem devreye girdikten sonra işe başlayanlar yeni sisteme girmek zorunda kalacaklar.

İŞTEN ÇIKARTILAN ÇALIŞAN KIDEM TAZMİNATINI NE ZAMAN ALACAK?

Şu anda uygulanan sisteme göre işverenler ekonomik veya bir başka sebeple çalışanın kusuru olmadan onları işten çıkardıklarında her çalışılan yıla karşılık 30 günlük gelir üzerinden kıdem tazminati ödüyorlar. Yeni sisteme geçiş yapıldığında çalışanlar kıdem tazminatlarını 56 yaşından önce alamayacaklar.

ASKERE GİDEN ÇALIŞAN KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Şu anda uygulanan sisteme göre askere giden çalışanlar bu gerekçeyle işten ayrılınca kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ancak yeni düzenleme ile çalışanlara bu sebeple kıdem tazminatı ödemesi yapılmayacak.

EVLENEN KADINLAR KIDEM TAZMİNATI ALABİLECEK Mİ?

Yeni sistemde evlilik için işten ayrılacak olan kadınlar için de bir düzenleme bulunuyor. Buna göre şu anda uygulanan sisteme göre evlenecek olan kadınlar işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ancak yeni sistem devreye girdiğinde bu kıdem tazminatları ödenmeyecek.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@