Milyonlarca Araç Sahibini Memnun Edecek İndirim Haberi!

Türkiye'de araç sahibi olan vatandaşları memnun edecek iki değişiklik yapıldı. Buna göre trafik sigortalarında her ay yapılan yüzde 1,5 oranındaki zam yüzde 0,75'e düşürüldü. Ayrıca sermayesi yetersiz olan sigorta şirketlerinin vatandaşları mağdur etmemeleri için trafik sigortası satma kotasına tabi tutulmalarına karar verildi.

EKONOMİ 25.05.2020 - 13:15 25.05.2020 - 13:15

Türkiye'de araç sahiplerini memnun edecek iki köklü değişime imza atıldı. Yapılan değişiklikler gereği trafik sigortalarında her ay gerçekleştirilen yüzde 1,5 oranındaki zam yüzde 0,75'e düşürüldü. Ayrıca sermaye yetersizliği yaşayan ve taahhütlerini yerine getirme konusunda risk bulunan sigorta şirketlerinin trafik sigortası satmalarına sınırlandırma getirildi.

AYLIK FİYAT ARTIŞI YÜZDE 0,75'E İNDİRİLDİ

Yapılan değişiklikler hakkında İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turan Bağcı bir açıklama yaparak, “Sigorta şirketleri her ay kanunun kendilerine verdiği hak gereği sigorta fiyatına zam yapıyorlardı. Şimdi bu zam oranı yüzde 1,5'tan yüzde 0,75'e çekildi. Yıllık hesaplandığında yüzde 18'lik bir fiyat artışı meydana geliyordu. Ancak bakanlık tarafından yapılan son değerlendirme ile yıllık fiyat artışı yüzde 9 ile sınırlı kalacak ve bu da vatandaşların cebine olumlu yansıyacak.” dedi.

2021'DE ORAN YÜZDE 1 OLACAK

Edinilen bilgilere göre trafik sigortalarındaki fiyat artışı oranı Haziran ayı ile beraber devreye girecek ve yıl sonuna kadar uygulanacak. 2021 yılında ise yeniden yüzde 1,5 oranına çıkmayacak ve yüzde 1 oranı ile trafik sigortalarına aylık zam yapılacak.

SİGORTA ŞİRKETLERİ ÇÖKÜŞÜ YAŞIYOR!

Öte yandan sigorta şirketleri Nisan ayında büyük bir çöküş yaşadılar. Trafik sigortası ve kasko poliçeleri ile alakalı olarak elde edilen rakamlar 2019 Nisan ayına göre büyük oranda azalma gösterdi.

KOTAYI ERKEN DOLDURAN ŞİRKET SİGORTA SATIŞI YAPAMAYACAK

Yapılan bir yeni düzenleme de sigorta şirketlerine sermayeleri oranında trafik sigortası yapma kotası hgetirilmesi oldu. Buna göre Mayıs ayı ile yıl sonuna kadar sigorta şirketlerinin yapacakları trafik sigortalarında toplayacakları primler o şirketin öz sermayesinin 4 katından fazla olamayacak. Bu kotayı erken aylarda dolduran sigorta şirketleri sermaye artırımı yapmadan trafik sigortası satamayacaklar.

isbilgisi.com