Türkiye'de milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir zam kararı daha uygulanmaya başlandı. Buna göreartık araç sahipleri araçları için muayene ücreti olarak daha fazla ödeme yapacaklar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranı araç muayene ücretlerine de uygulanarak 2021 araç muayenesi tarifesi belirlendi.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ YÜZDE 9,11 YÜKSELDİ!

Araç muayene ücretlerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 9,11 miktarında zam yapıldı. 1 Ocak'tan itibaren bu muayene ücretleri yürürlüğe girdi. Ancak sokağa çıkma yasakları nedeniyle bu fiyat tarifesi pratikte bugün resmen uygulanmaya başlandı.

YENİ FİYAT TARİFESİ UYGULANMAYA BAŞLANDI!

Araç muayene ücretlerine gelen zammın ardından ortaya çıkan yeni fiyat tarifesine göre otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römork muayene ücreti 372 TL 88 kuruşa çıktı. Bu rakam 2020 tarifesinde 342 TL 20 kuruş olarak uygulanıyordu.

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker muayene ücretleri ise 462 TL 56 kuruştan 503 TL 86 kuruşa yükseldi. Traktör, motosiklet, motorlu bisikletler için uygulanacak olan fiyat tarifesi ise 174 TL 64 kuruştan 189 TL 98 kuruşa yükseldi.

Öte yandan tüm araçlar için geçerli olan egzoz muayenesi ücreti de 80 TL'den 90 TL'ye yükseltildi.

isbilgisi.com