Türkiye'de zorunlu trafik sigortası uygulamasının neticesinde milyonlarca araç sahibi her yıl yeni bir sigorta tarifesinden ücret ödüyorlar. Bu ücretler için tavan fiyat uygulaması yapılıyor. Trafik sigortalarında araçların sigorta primleri 7 ayrı basamakla tespit ediliyor. İlk defa otomobil alanlar veya bir başka araç alıp ilk defa kayıt yaptıranlar dördüncü basamaktan değerlendiriliyorlar.

Yıl içerisinde sürücü o araçla kaza yaparsa birinci basamağa doğru, kaza yapmazsa yedinci basamağa doğru ilerliyor. Yedinci basamağın anlamı üç yıl arka arkaya kaza yapmayan araçlar demek oluyor. Birinci basamakta bulunan araçlar için yüksek sigorta ücretleri ödenirken yedinci basamaktaki araçlar düşük sigorta ücreti ile karşılaşıyorlar.

RİSKLİ SİGORTALAR HAVUZUNDA BULUNAN ARAÇLAR DAHA YÜKSEK PRİM ÖDEYECEKLER

Zorunlu trafik sigortalarında tavan ücretin üzerine çıkılamıyor. Tavan ücret de her ay yüzde 1,5 oranında yükseliyor. Yılda bir veya iki defa kaza yapan araçlar ise Riskli Sigortalar Havuzu'nda yer alıyorlar. Bu havuzda bulunan araçlar için daha yüksek tutarda sigorta ücreti ödeniyor.

EN YÜKSEK TRAFİK SİGORTASI ÜCRETİ İSTANBUL'DA OLACAK!

Son yapılan düzenlemeyle beraber zorunlu trafik sigortalarının 2021 Ocak fiyatları da belli oldu. Buna öge yeni kayıt edilecek araçlar için en yüksek sigorta primi 1.626 TL olacak. Bu prim istanbul'da kayıtlı bulunan araçlar için ödenecek. Kocaeli, Bursa ve Ankara'da zorunlu trafik sigortası ücreti 1.580 TL olacak. Adıyaman, Kilis, Tunceli gibi 19 farklı ilde ise fiyat 1.457 TL ile en düşük miktarda uygulanacak.

Otomobiller için en pahalı zorunlu trafik sigortası İstanbul'da trafiğe kayıtlı olan ve ikiden fazla kaza yapan araçlar için 4.605 TL olarak uygulanacak. Küçük illerde ikiden fazla kasa yapan ve birinci basamakta bulunan otomobillerin zorunlu trafik sigortası ücreti 3.643 TL olacak. Otomobiller için en ucuz trafik sigortası ise Kars, Osmaniye ve Şırnak gibi illerde trafiğe kayıtlı olan ve 3 yıl ile daha fazla sürede hiç kaza yapmayan araçlar için 801 TL olarak ödenecek.

En pahalı trafik sigortası yine İstanbul'da ödenecek. İstanbul'da trafiğe kayıtlı olan ve ikiden fazla kaza yapan otobüslerin zorunlu trafik sigortası 25.218 TL olacak. Çok kaza yapan taksiler ise trafik sigortası olarak 10.521 TL ödeyecekler. En pahalı çekici sigortası 19.058 TL ile yine İstanbul'da olacak. En ucuz trafik sigortası ise uzun süre kaza yapmayan traktörler için 165 TL olacak. En ucuz motosiklet sigortası ise 327 TL olarak tahsil edilecek.

İŞTE İL İL ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI ÜCRETLERİ!

isbilgisi.com