Milyonların uzun süren aylardan bu yana beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) nihayetinde yayınlandı. Geçtiğimiz gün çalışmalarına yeniden geri dönen mecliste onaylanan EYT bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Milyonların emekli olmasını sağlayacak EYT ile ilgili bundan sonraki süreç ise merak konusu oldu. 

Toplamda 5 milyon çalışan vatandaşı yakından ilgilendiren EYT'de 2023 yılında 2 milyon 500 bin kişi emekli edilecek. EYT'den yararnabilmek için konulan şartları karşılayan vatandaşlar hemen başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

EYT BAŞVURU SÜRECİ

Bugün gelen haberle resmen milyonlarca kişi havalara uçtu. Emekliliğin geçtiğimi gün kapıları meclis tarafından aralanırken bugün EYT düzenlemesinin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından milyonlarca vatandaşın emekli olma yolundaki çalışmaları bugün itibari ile başladı. Emekli olmaya hak kazanan vatandaşların başvuruları e-Devlet ya da SGK üzerinden yapılmaya devam ederken bundan sonraki süreç merak konusu oldu. 

Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar

EYT ile ilgili düzenlemeyi içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yaş dışında şartları taşıyan kişiler yaş fark etmeksizin emekli olabilecek. Belirtilene göre geriye dönük bir hak talebinin olamayacağı geri dönük bir ödemenin söz konusu olmadığı belirtilirken aynı zamanda kişilerin sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutar Hazinece karşılanacak.

EYT BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

8 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı işe giriş tarihi olan vatandaşların yararlanabildiği EYT ile ilgili başvuru süreci arama motorları üzerinden araştırılmaya devam ederken detaylar dikkat çekti. Peki EYT başvuru süreci nasıl olacak?

Emekli olmaya hak kazanan kişiler başvuru dilekçelerini verecek. Başvurular e-devlet üzerinden ya da SGK üzerinden yapılırken yer alan bazı detaylar da şu şekilde belirtildi;

  • Çalışmayanlar sadece emeklilik başvurusu yaparak işlemlerini başlatabilecekler.
  • Çalışan EYT'liler için ise birkaç aşamalı bir başvuru süreci gerçekleşecek.
  • Emeklilik başvurusu yapmak isteyen çalışan EYT'liler öncelikli olarak işyerlerinden çıkış belgesi alacaklar.
  • Bu belge ile emeklilik müracaatlarını gerçekleştirecekler.
  • Daha sonra emeklilik kararının ardından tüm EYT'liler ve emekliler istedikleri bir işyerinde çalışabilecek.
  • Çalışan emeklilerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmayacak.
  • Emekli olduktan sonra bir kamu kurumunda çalışanların emekli maaşları kesiliyor.
  • Diğer emekliler hem çalıştıkları işyerlerinden hem de SGK'dan maaş alabiliyor.