Bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Olağanüstü Hâl Kapsamında Eğitim Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre depremzede öğrenciler için burs imkanının tanınabileceği ifade edildi. Depremden etkilenen vatandaşlar için gerekli olan barınma, hijyen ve yiyecek gibi temel ihtiyaçların yanı sıra bir yandan da öğrencilerin okullarına devam edebilmeleri için de çalışmaların başlayacağı öğrenilmiş oldu. 

Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları Kredi çekecekler dikkat, tablo netleşti! İşte Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank güncel kredi faiz oranları

ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR! 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre deprem bölgelerindeki öğrencilerin eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri için diğer illere nakil işlemi yaptırılabileceği açıklanmıştı. Bu nakil işlemlerinin yanı sıra öğrencilere herhangi bir şekilde devam zorunluluğu da bulundurmayarak bu süreci daha kolay atlatmaları için çalışmalar yapılmaya başlandı. 

Durum bu şekilde iken bir diğer yandan da Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yeni yapılan açıklamaya göre öğrencilerin yaşadıkları bu zor dönemde destek görebilmeleri adına burs imkanlarının da tanınabileceği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler nedeni ile annesini, babasını ya da vasisini kaybeden okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilere burs verileceği öğrenildi. 

2022-2023 eğitim yılının sonuna kadar verilecek olan bu desteğin aylık bir şekilde gerçekleştirileceği ifade edildi. Bunun yanı sıra da annesi, babası ya da vasisini kaybeden öğrenciler için kendi illerinde ya da diğer illerde parasız pansiyonlarda yatılı okul imkanının da sunulacağı öğrenilmiş oldu. 

BAKAN ÖZER AÇIKLAMA YAPTI! 

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının hemen ardından ise Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Verilecek olan bu burs hakkında konuşan Özer,  "Depremden etkilenen illerimizdeki anne veya babası ya da vasisi vefat eden okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerimize 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar burs vereceğiz" şeklinde konuştu. Bununla birlikte depremde zarar gören tüm çocuklara bir emanet gözü ile bakılarak en iyi şekilde yetiştirmek için bu tür çalışmaların devame edeceği bilgisini de vermiş oldu.