Türkiye'de koronavirüs salgını milyonlarca öğrencinin eğitim yaşamlarında köklü değişiklikler yapılmasına neden oldu. Uzaktan eğitim sistemi olan EBA üzerinden yapılmaya başlanan eğitimlerde internet kullanımı arttı. Artan internet kullanımı nedeniyle vatandaşların mevcut internet tarifeleri yeterli olmadı. Bundan dolayı bir internet sıkıntısı yaşandı. Özellikle dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitimleri aksamaya başladı.

500 BİN ÜCRETSİZ TABLET BİLGİSAYAR DAĞITILIYOR

Gelen şikayetleri değerlendirmeye alan Milli Eğitim Bakanlığı bir süre önce 500 Bin ücretsiz tablet dağıtımı yapılacağını ilan etmişti. Bu tabletlerin bir kısmı İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin koordinasyonunda ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıldı. Ancak önemli bir bölümünün dağıtımı henüz gerçekleşmedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziyta Selçuk bugün bir son dakika açıklaması yaparak hem ücretsiz tablet dağıtımı hakkında bilgi verdi hem de öğrencilere 25 GB ücretsiz internet verileceğini duyurdu. Bakan Selçuk'un yapmış olduğu açıklama özellikle ihtiyaç sahibi öğrenciler arasında çok büyük bir heyecana neden oldu.

AYLIK 25 GB ÜCRETSİZ İNTERNET MÜJDESİ!

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, “Uzaktan eğitimi aktif olarak kullandığımız için bazı öğrencilerimizin farklı ihtiyaçları doğmuştur. Bunların giderilmesi amacıyla 500 Bin ücretsiz tablet dağıtacağımızı ilan etmiştik. Bu tablet bilgisayarların dağıtımının 3. fazında dün 66 Bin öğrencimizi daha sevindirdik. Ocak ayının sonu itibariyle toplam 500 Bin öğrencimize ücretsiz tablet bilgisayarı dağıtmış olacağız. Ayrıca bu tabletlerde aylık 25 GB internet öğrencilerimize ücretsiz verilecektir” dedi.

isbilgisi.com