Türk siyasetine Cumhur İttifakı ve karşısında yer alan Millet İttifakı yön veriyor. Bu iki ittifak içerisinde yer alan siyasi partiler Türkiye'nin siyasi ikliminin şekillenmesine katkı veriyorlar. Bugüne kadar Cumhur İttifakı'nda bir MHP çatlağı yaşanması beklenirken ilk ayrılık kararı Millet İttifakı'ndan geldi.

MİLLET İTTİFAKI'NDA HDP ÇATLAĞI!

Son seçimlere Millet İttifakı içerisinde giren Demokrat Parti son dönemlerde HDP'ye dair gelişmeler neticesinde ittifaktan ayrılma kararı aldı. Son günlerde HDP'nin Hazine'den alacağı yardımın kesilmesine yönelit tartışmalar yoğun şekilde yapılıyor. Bu gelişmenin HDP'yi doğrudan veya dolaylı olarak Millet İttifakı'nı destekleyecek bir konuma sürükleyeceğinden endişe eden Demokrat Parti ittifaktan ayrılarak kendi yolunu çizme kararı aldı.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK GELİYOR!

Siyaset kulislerinde konuya dair konuşulan iddiaya göre 2023 seçimlerinde Ali Babacan'ın DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi ile diğer küçük partiler bir araya gelerek üçüncü bir ittifak oluşturacak. Demokrat Parti'nin bu üçüncü ittifakta yer almak için Millet İttifakı'ndan ayrıldığına dair iddialar güçlenmeye başladı.

DEMOKRAT PARTİ'DEN DİYARBAKIR ÇIKARMASI!

Demokrat Parti yeni yol haritasını kamuoyuna bir ziyaret ile açıklayacak. Demokrat Parti heyeti salı günü HDP Diyarbakır il binası önünde nöbet tutan aileleri ziyaret ederek onlara destek verdiklerini açıklayacak. Demokrat Parti yöneticileri bu ziyaretle Cumhur İttifakı dışında kalan partiler arasında ilk olacağına dikkat çekerek Millet ittifakı partilerine mesaj verecekler. Demokrat Parti siyasi çizgisini ise güçlendirilmiş parlamenter sistem ve bütçe yetkisinin tamamen TBMM'ye verilmesi olarak devam ettirecek.

isbilgisi.com