Migros ve Şok Marketler Zincirinden Şok Hamle! Çalışanlarına Fazla Mesai Yaptırıyorlar!

Hafta sonu alınan sokağa çıkma yasağının ardından hafta içi mesaiye başlayan Migros ve Şok marketler zinciri çalışanları büyük bir şokla karşılaştılar. Bu süreçte ek mesai yapmaya zorlanan çalışanlar haksız çalışma sürelerinden ve şartlarından dolayı şikayetlerini dile getirdiler.

GÜNDEM 16.04.2020 - 13:19 16.04.2020 - 13:19

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, sosyal izolasyonun sağlanması için ani bir kararla geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Daha öncesinde bilgilendirme yapmayan yetkililer sokağa çıkma yasağı sonrasında bazı olumsuz durumların yaşanmasına sebebiyet vermişlerdi.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında marketlerinde kapatılmasına karar verildi. Dolayısıyla marketlerde çalışan pek çok market işçisi de sokağa çıkma yasağında evde kaldılar. Yasak sonrasında hafta başında mesaiye başlayan bazı büyük zincir marketlerin çalışanları büyük bir şok yaşadılar.

Migros ve Şok marketler zinciri aldıkları karar sonrasında çalışanlarına daha fazla mesai yaptırmaya başladı. Hafta içi tam zamanlı olarak çalışan market çalışanlarının bu süreçte her gün 2.5 saat daha fazla mesai yapmaları ve böylece sokağa çıkma yasağı içerisinde çalışmadıkları günleri telafi etmelerine karar verildi.

Migros ve Şok Çalışanları Seslerini Duyurmak İstiyorlar

Büyük market zincirlerinin çalışanlarına uygulamış olduğu bu dayatmalar iş ahlakına ve çalışma akdine uygun olmayan bir durum olarak değerlendirildi. Çalışanların şikayetleri üzerine durumun sosyal medyada duyulması pek çok kullanıcının büyük iki market zincirine tepki göstermesine neden oldu. Salgın döneminde yeterince performans gösteren ve yorulan market işçilerinin bu süreçte 12 saate kadar aralıksız çalıştırıldıkları belirlendi.

Çalışan kişiler sosyal medyadan seslerini duyurarak diğer kullanıcılardan da destek bekledi. Seslerini kamuoyuna ulaştırmak isteyen market çalışanları ‘Sokağa çıkma yasağından sonra her gün ek 2.5 saat mesai ile çalıştırılıyoruz. Sendikamız bu mağduriyet karşısında sesini çıkarmıyor’ derken kamuoyundan destek bekliyorlar.