Milliyetçi Hareket Partisi tarafından hazırlanan ve internetteki yayınların düzenlenmesi ile bu yayınlar aracılığı ile işlenen suçlarla mücadelenin geliştirilmesi konulu kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin altında imzası bulunan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, ilgili teklif hakkında bir açıklama yaparak, “Özellikle sosyal medya platformlarında yalan haber ile sahte hesaplar yüzünden çok sayıda vatandaş mağdur oluyor. Özellikle zor dönemlerde ortaya çıkan bu hesaplar yüzünden bir korku ve endişe algısı insanlar üzerinde etkin oluyor. Koronavirüs sürecinde dahi buna üzülerek şahit olduk.” dedi.

Türkiye'nin sahte hesaplar konusunda sicilinin hayli bozuk olduğunu söyleyen Milletvekili Öztürk, “2018 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye sahte haberlere maruz kalan ülkeler sıralasında açık ara birinci olmuştur. Bu sadece bizim sorunumuz değiş. Facebook bir süre önce 3,4 milyar sahte hesabı silmek zorunda kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kanun teklifinin içeriği hakkında da açıklama yapan MHP'li Milletvekili, “Türkiye'de günlük erişimi 500 binden fazla olan yurt içi veya yurt dışı sosyal medya şirketlerine Türkiye'detemsilicilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesini teklif ediyoruz. Bu şirketlerin hizmetlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızdan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası istenmesine yönelik bir düzenleme yapıyoruz. Burada amaç sahte hesap açılışını engellemektir. Yaptırımlara uymayan sosyal medya şirketlerinin ağır para cezalarına çarptırılmasını teklif ettik.” şeklinde konuştu.

MHP tarafından verilen kanun teklifi yasalaşırsa bundan böyleFacebook, Twitter, Youtube ve İnstagram gibi platformlara üye olabilmek için TC Kimlik numarası şartı getirilecek.

isbilgisi.com