Metropoll Araştırma Şirketi tarafından Aralık ayında kapsamlı bir anket çalışması yapıldı. Türkiye'nin 7 bölgesinde 28 ilde toplam 1791 vatandaş bu ankete katılım gösterdi. Telefon yoluyla yapılan anket çalışmasının sonuçları kamuoyuna duyuruldu.

HANGİ PARTİ YÜZDE KAÇ OY ALIYOR?

Açıklanan anket sonuçlarına göre partilerin bugün seçim olması durumunda alacakları oy oranı şu şekilde duyuruldu:

AK Parti: Yüzde 30,6

CHP: Yüzde 20

İYİ Parti: Yüzde 8,9

HDP: Yüzde 8,7

MHP: Yüzde 6

DEVA: Yüzde 1,7

GELECEK: Yüzde 1,3

Kararsız olan ve protesto için oy vermeyeceğini söyleyenlerin oy oranı ise yüzde 21,3 olarak açıklandı. Anket sonuçlarında en büyük düşüşü ise MHP yaşadı. 2018 yılında MHP'ye oy veren katılımcıların yüzde 50'si bugün başlka partilere oy vereceklerini söylediler.

PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞE DESTEK ARTIYOR

Ankette vatandaşlara sorular bir diğer soru da parlamenter sisteme geçiş oldu. Vatandaşların yüzde 57'si parlamenter sisteme geçisi desteklerken mevcut sistemde devam edilmesini söyleyen vatandaşların oy oranı yüzde 34,5 olarak açıklandı.

BUGÜN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLSA?

Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olması durumunda katılımcıların yüzde 43,3'ü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğin, yüzde 50,7'si ise oy vermeyeceğini söylediler. Yine ktılımcıların yüzde 45,6'sı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönetim tarzını onaylarken yüzde 48,1'i de onaylamadığını belirttiler.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin isim bazlı sorular vatandaşlara yöneltildi. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yarışması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı yüzde 40,7 olurken Mansur Yavaş'ın oy oranı yüzde 43,9 olarak açıklandı.

Öte yandan siyasilerin beğeni oranlarına göre sıralama Mansur Yavaş, Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu ve Süleyman Soylu şeklinde açıklandı.

TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ SORUNU NEDİR?

“Türkiye'nin en önemli sorunları nedir?” sorusuna vatandaşların yüzde 49,5'i ekonomi, yüzde 13,2'si koronavirüs ve yüzde 12,3'ü de işsizlik yanıtını verdiler. Türkiye'nin kötüye gittiğini düşünenlerin oy oranı ise yüzde 64,8 olurken mevcut durumdan memnun olanların oranı yüzde 21,7 olarak açıklandı. Ekonominin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 63,8 olarak bildirilirken ekonominin iyileştiğini söyleyenlerin oranı yüzde 8,4'te kaldı.

TÜRKİYE'DE KÖTÜ GİDİŞATTAN KİM SORUMLU?

Ankete katılanların Türkiye'nin kötü gidişatından kimse sorumlu tuttuklarına dair sorulan soruya yüzde 28,5'i Erdoğan, yüzde27,6'sı hükümet, yüzde 10,6'sı dış güçler, yüzde 7,2'si ise Berat Albayrak yanıtını verdiler. Ayrıca anket katılımcılarının yüzde 59,4'ünün borçlu oldukları açıklandı. Bu borçların yüzde 77'si bankalara, yüzde 12,5'i ise eşe dosta borçlandıklarını belirttiler. Borçluların yüzde 91,9'u borçlarını ödemekte sorun yaşıyorlar.

isbilgisi.com