Bu hafta daha önce de yaptığı toz taşınımı uyarısı yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaptığı son açıklama ile birlikte yaşanabilecek olan kuvvetli yağışın yanı sıra çığ ve toz taşınımına karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğinden bahsetti. Yapılan hava tahminlerine göre ülke genelinde bugün havanın nasıl olacağının yanı sıra vatandaşların dikkat etmesi gereken bazı doğa olayları hakkında da bilgilendirme yapıldı. 

GÜNLÜK HAVA TAHMİN RAPORU YAYIMLANDI! 

Yapılan açıklamalara göre yayımlanan bu raporlara göre günlük hava tahmin raporlarına göre; "Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkii, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz ile Isparta, Burdur, Kars, Erzincan, Ardahan çevreleri, Antalya'nın batı kesimleri ve Erzurum'un kuzey ilçelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Çanakkale çevreleri, Balıkesir'in batı ilçeleri ve İzmir'in kuzey kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı bekleniyor." şeklinde Türkiye genelinde hava durumunun nasıl olacağından bahsedildi. 

UYARILAR YAPILDI! 

Tüm bunların yanı sıra vatandaşların dikkatli olması gerektiği bir diğer konunun da kuvvetli yağış, çığ ve toz taşınımı olduğu ifade edildi. Bu noktada yapılan açıklamalara göre İzmir ve Çanakkale illeri, çevrelerinde kuvvetli yağışa karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi. Bunun yanı sıra diğer uyarılar ise şu şekildeydi;

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Afet Yönetimi Politikaları kuruluyor Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Afet Yönetimi Politikaları kuruluyor

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yer yer yoğun olmak üzere toz taşınımı beklendiğinden ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinin azalması,, hava kalitesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bu nedenle de bugün ve verilen diğer tarih aralıklarında vatandaşların dışarı çıkarken dikkatli olması gerektiği öğrenildi.