Türkiye'de son günlerde hava olaylarının hayatın olağan akışını engellemesinden dolayı hava durumu tahminlerine daha çok önem verilmeye başlandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son hava durumu tahminleri yayınlandı. Buna göre ülke genelinde bir süredir hakim olan çok bulutlu hava yerini mevsim normallerinin üzerinde olan açık bir havaya bırakacak.

SAĞANAK YAĞIŞLAR HAYATI OLUMSUZ ETKİLEYECEK!

Bazı bölgelerde ve illerde yine sağanak yağışların olacağını duyuran Meteoroloji diğer bölgelerde ise az bulutlu bir havanın hakim olacağını açıkladı. Buna göre ülkenin batı kesimleri parçalı ve çok bulutlu olacak. Ege kıyıları, Antalya, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Isparta, Burdur ve Balıkesir'de sağanak yağışlar meydana gelecek. Bu sağanak yağışların açıklanan illerde hayatı olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Havanın mevsim normallerinin aksine düzelme göstermesine karşın yer yer şiddetli rüzgarın meydana gelebileceği de bildirildi. Buna göre Marmara ve Ege kıyılarında şiddetli rüzgarlar olabilecek. Ayrıca iç ve doğu kesinlerde ise buzlanma ve don olaylarının meydana gelebileceği iletildi.

SICAKLIKLAR YÜKSELECEK

Kış mevsiminde yalancı bir bahar havasının hakim olması beklenirker sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağı açıklandı. Özellikle ülkenin batı kesimlerinde sıcaklıklar yükselecek. Doğu kesimlerinde ise sıcaklıklar çok küçük oranlarda artış gösterecek.

isbilgisi.com