Türkiye'de son günlerde hava durumu tahminlerine yönelik ilgi epeyce arttı. Özellikle kış mevsiminin normallerinin dışında devam eden hava olayları bazı sorunları da beraberinde getirdi. Kurak bir kış mevsimi nedeniyle su ihtiyacının karşılandığı barajlarda doluluk oranları alarm vermeye başladı. Bunun için yağışların gerçekleşmesi dört gözle bekleniyor.

METEOROLOJİ YENİ HAVA DURUMU TAHMİNLERİ!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugünün hava durumu değerlendirmesini yayınladı. Verilen bilgilere göre ülkenin batı kesimlerinde sağanak yağışların hakim olması bekleniyor. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ve İç Anadolunun kuzeybatısında sağanak yağışlar gün boyunca etkili olacak. Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak.

İL İL SAĞANAK YAĞIŞ DURUMU!

Sağanak yağışlara dair bilgi veren Meteoroloji, Trakya, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Çanakkale ve Balıkesir'de yer yer kuvvetli yağışların meydana geleceğini bildirdi. Metrekareye 21-50 kg yağışın düşmesi tahmine diliyor. Bu yağışlar ilgili illerde barajların doluluk oranlarına müspet anlamda etki edecek.

Meteoroloji'nin verdiği son bilgilere göre sabah saatlerinde ülkenin doğu kesimlerinde buzlanma ve don olaylarının meydana gelmesi bekleniyor. Ayrıca iç ve doğu keisnlerde pus ve sis hadiseleri ile karşılaşılabileceği de aktarıldı.

SICAKLIKALAR DEĞİŞMEYECEK!

Hava sıcaklıklarına dair tahminini de duyuran Meteoroloji, sıcaklıklarda ciddi bir değişimin olmasını beklemiyor. Mevsim normallerinin üzerinde devam eden sıcaklıkların hafta sonu da aynı seviyede seyretmesi tahmin ediliyor.

isbilgisi.com