Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar ile birlikte günlük hava tahmini ile birlikte toplamda 5 farklı ilde toz taşınımı beklendiği ifade edildi. Bununla birlikte yapılan uyarıda kişilerin bu süreç içerisinde dikkat etmesi gereken noktalardan bahsederek mümkün olduğu sürece, gerekmedikçe dışarı çıkılmaması gerektiği de ifade edilmiş oldu. 

METEOROLOJİ UYARDI! 

Faturalarda yeni nesil ödeme sistemine geçiliyor! Faturalarda yeni nesil ödeme sistemine geçiliyor!

Elazığ, Malatya, Tunceli, Adıyaman ve Bingöl illeri için yapılan bu son uyarı ile birlikte kişilerin toz y-taşınımına karşı dikkat etmesi gerektiği, “Bölgemiz genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu; Tunceli, Bingöl, Malatya, Elazığ ve Adıyaman'ın kuzey ilçelerinde aralıklı yağmur yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Bölgemizde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunduğundan, yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Bölgemiz genelinde devam eden buzlanma ve don olayına karşı başta sürücüler olmak üzere vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Öğle saatlerinden itibaren toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” şeklinde yapılan açıklama ile ifade edildi. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR!

Yine toz taşınımı için yapılan uyarıya göre kişilerin yaşanacak olan bu doğal afete karşı dikkat etmesi gerektiği konusunda, "Toz taşınımının yaşandığı durumlarda; hassas gruplar olarak tanımlanan kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar ile çocuklar, hamileler ve yaşlıların kapalı ortamlarda kalmaları önerilir. Toz ve kum fırtınaları ise hava, kara ve deniz ulaşımını olumsuz yönde etkiler. Toz ve kum fırtınalarının görüldüğü bölgelerde havayolu trafiğinde aksamalar ve karayolu ulaşımında ise ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle Konya-Aksaray-Nevşehir bölgesinde yaşanan Kum ve Toz Fırtınaları esnasında onlarca aracın karıştığı zincirleme trafik kazaları gerçekleşmiştir. Görüş mesafesinin önemli ölçüde düştüğü bu olaylarda meydana gelen trafik kazalarında yaralanan ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuştur. Bu nedenle, Toz ve Kum Fırtınalarının yaşandığı dönemlerde, mümkün olduğunca trafiğe çıkılmamalıdır." ifadeleri ile şu an etkilemesi beklenen 5 ilde bulunan vatandaşların dikkat etmesi gereken konular aktarılmış oldu.