Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından uygulamaya sokulan yeni ödeme sistemi FAST (Fonların Anlık ve Süretkli Transferi) pilot uyuglamanın ardından bugün resmen 11 bankanın katılımı ile başladı. Artık bankalar arasında para transferi işlemlerinde süre sınırlamasına tabi olunmayacak. Müşteriler 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapabilecekler.

11 BANKA İLE UYGULAMA BAŞLADI

Bugün 11 bankanın katılımı ile başlayan FAST uygulaması kısa bir süre içerisinde tüm bankaların katılımı ile yaygın bir ödeme yöntemi haline gelecek. Bugün itibariyle denenmeye başlanan FAST uygulamasında maksimum günlük limit 50 TL oalrak belirlendi. Sistemdeki aksaklıkları görebilmek için düşük limitle başlayan FAST uygulamasında günlük limit bir kaç gün içerisinde 250 TL'ye ve bir ay içerisinde de 1.000 TL'ye yükselecek. Kullanım yaygınlaştıkça Merkez Bankası tarafından üst limit arttırması yapılacak.

45 SANİYEDE PARA TRANSFERİ

Bankacıların verdiği bilgilere göre şu anda FAST üzerinde para transferleri 45 saniyede gerçekleşiyor. Ancak Merkez Bankası bu süreyi zamanla 2-3 saniyeye kadar düşürecek. Böylelikle FAST yöntemi alışverişlerde de anlık olarak kullanılabilecek. Nakit taşınmasına gerek kalmayacak.

FAST SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

Fast sistemi üzerinden para transferi yapmak isteyen müşteriler karşı tarafın IBAN numarası olmadan para transferi yapabiliyorlar. Telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi kullanılarak 7/24 para gönderilebiliyor. Kolay Adresleme Sistemi ile müşterilerin telefın numaraları, kimlik numaraları veya e-posta adresleri IBAN numaraları bir defaya mahsus eşleştirilecek. Böylelikle IBAN numarasına ihtiyaç kalmayacak. Sistem otomotik olarak parayı eşleştirdiği IBAN numarasına iletecek.

isbilgisi.com