Merkez Bankası'nın Ekim 2020 Para Politikaları Kurulu toplantısı geçen haftanın en önemli ekonomik gelişmesi oldu. Alınan karar gereği politika faizi yüzde 10,25'te sabit tutulurken sıkılaştırma adımları atılmaya devam etti. Merkez Bankası geç likidite penceresi faiz oranını yüzde 13,25'ten yüzde 14,75'e yükseltmişti. Piyasalar ise bu durumu sürpriz bir gelişme olarak yorumlamıştı.

KREDİ FAİZLERİNDE YÜKSELİŞ!

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma kararı sonrasında mevduat ve kredi faizlerinde yeniden yükseliş hareketi başladı. Konut kredisi faizleri yıllık bazda yüzde 15,10'a, ihtiyaç kredileri ise yine yıllık bazda yüzde 19,42'ye yükseldi. Buna karşın taşıt kredileri faiz oranlarında bir miktar gerileme oldu ve 25 baz puanlık düşüşle yıllık faiz yüzde 17,70'e indi.

MEVDUAT FAİZLERİ DE ARTTI!

Merkez Bankası'nın kararlarının ardından oluşan faiz ortamından bankaların mevduat faizleri de etkilendi. Mevduat faizlerinde yükselişe giden bankalar dolar kuru ile mücadele edebilmek ve mevduat toplayabilmek için müşterilere çeşitli imkanlar sundular. Haftalkık verilere göre 16 Ekim haftasında TL mevduat faizlerinde 12 baz puanlık yükseliş hareketi meydana geldi. Buna göre mevduat faizleri yüzde 10,96'ya çıkarken dolar mevduat faizi yüzde 1,29'a ve euro mevduat faizi de yüzde 0,60'a yükseldi. Bu faiz oranları ise her banka tarafından uygulanan politika gereği farklılık gösteriyor.

TİCARİ KREDİLERDE FAİZLER DÜŞTÜ

Öte yandan TL cinsinden mevduat faizleri yükselirken yine TL cinsinden ticari kredi faizlerinde gerileme yaşandı. Buna göre aynı haftada ticari kredilerin faiz oranları 139 baz puan azalar yüzde 13,87'ye geriledi. Bu gerilemede kamu bankalarının esnaflara yönelik düzenledikleri kredi kampanyalarının etkisi olduğu bildirildi.

isbilgisi.com