Merkez Bankasından Sürpriz Swap Hamlesi! Herkes Japonya Ve İngiltere'den Haber Bekliyordu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sürpriz bir swap hamlesi gerçekleştirdi. Japonya ve İngiltere'den haber beklenirken anlaşma Katar ile yapıldı. Katar ile varolan swap anlaşması miktarında değişikliğe gidildi.

EKONOMİ 20.05.2020 - 09:27 20.05.2020 - 09:27

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kamuoyuyla paylaşılan son dakika haberine göre Katar Merkez Bankası ile olan swap anlaşması yeniden güncellendi. Sürpriz bir hamle yapam Merkez Bankası, Japonya ve ingiltere ile anlaşma sağlanmasını beklerken Katar ile anlaştı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre 17 Ağustos 2018'de Türkiye ile Katar arasında imzalanan ikili para takası demek olan swap anlaşması tadil edildi.

SWAP ANLAŞMASI 10 MİLYAR DOLAR ARTTIRILARAK GÜNCELLENDİ

İki ülkenin merkez bankaları arasında yapılan yeni anlaşma gereği swap anlaşmasının tutarı 5 milyon ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası oldukça azalan döviz rezervine bu şekilde çözüm üretmiş oldu. İhtiyaç oranında artış meydana gelirken bu durumun dola rkuru üzerinde etkili olması bekleniyor.

Öte yandan Japonya ve İngiltere merkez bankaları ile olan swap görüşmeleri de devam ediyor.

isbilgisi.com