Dünyada son iki yılın en çok altın alan ülkesi konumunda bulunan Türkiye bu işlemleri Merkez Bankası aracılığı ile gerçekleştiriyor. Yüklü altın alımları ile dünyada kendisinden bahsettirmeyi başaran Merkez Bankası'nın sürpriz bir şkilde Eylül ayında 45,5 tonluk altın satışı yaptığı ortaya çıktı.

MERKEZ BANKASI 45,5 TON ALTIN SATIŞI YAPTI

Dünya Altın Konseyi'nin her ay güncellenen verilerine göre Merkez Bankası Temmuz ayında 19,4 ton, Ağustos ayında 3,9 ton altın alımı yaparken Eylül ayında ise 45,5 ton altın satışı yaptı. Yaklaşık 3 Milyar dolarlık altın satışı yapan Merkez Bankasının üçüncü çeyrekte satın aldığı altınlarla birlikte ekstra olarak 22,5 tonluk altın sattığı belirlendi.

Merkez Bankası altın satışı yapmış olmasına rağmen dünyada Merkez Bankaları arasında 2020 yılında altın alımı konusunda birinci sırada yer almaya devam etti. 2019 yılında Merkez Bankası toplamda 159 ton altın satın almış ve dünyada birinci sırada yer almıştı.

MERKEZ BANKALARI NEDEN ALTIN ALIYOR?

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan değerlendirmede Merkez Bankalarının altın almaya yönelmelerinde ABD dolarının diğer ülkelere finansal baskı yapmasının ve yaptırım tehditlerine karşı ülkelerin hazırlık yapmasının etkili olduğu bildirildi.

Merkez Bankası'nın net altın rezervi 25 Eylül ile 16 Ekim tarihleri arasında 514,6 tondan 501,2 tona geriledi. Hazine'nin altınları ise aynı dönemde 41,6 tondan 60 tona yükseldi. Bu yükseliş ise Hazine'nin Ekim ayında 18,4 tonluk altın cinsi borçlanmasından kaynaklandı.

isbilgisi.com