Merkez Bankası'ndan Dolar Kurunu Düşürmek İçin Yeni Hamle! Resmi Gazete'de Yayımlandı Yürürlüğe Girdi!

Merkez Bankası ekonomide dengeyi sağlayabilmek amacıyla bankaların zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Merkez Bankası'nın yeni kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EKONOMİ 27.11.2020 - 08:50 27.11.2020 - 08:50

Merkez Bankası piyasalarda dengeyi sağlamak ve likidite yönetimini daha etkin yapabilmek için bankaların zorunlu karşılık oranında değişikliğe gitti. Yeni zorunlu karşılık oranları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI ARTTIRILDI!

Merkez Bankası'nın yeni kararı gereği bankaların Türk lirası zorunlu karşılık oranları vadesiz 1 aydan 3 aya kadar olan hesaplarda yüzde 4'ten yüzde 6'ya çıkarıldı. Yabancı para birimlerindeki zorunlu karşılık oranları ise vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli hesaplar için yüzde17'den yüzde 19'a çıkarıldı.

DOLAR KURU İÇİN YENİ HAMLE

Özellikle yabancı para birimleri zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişikliğin dolar rezervlerini arttırmaya yönelik olduğu belirtildi. Bu zorunlu karşılık oranları ile bankalar Merkez Bankası'nda dolar teminatı verme zorunluluğunun miktarı arttırıldı. Bu hesaplamayla bankalar zorunlu karşılık olarak Merkez Bankası'nda daha çok dolar tutacaklar. Bu yeni karar ile kur karşısında Türk lirasının daha güçlü durması amaçlanıyor.

ZORUNLU KARŞILIK ORANI NEDİR?

Mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranına zorunlu karşılık oranı denir. Mevduatları iflas riskine karşı korumak amacıyla yapılan bu uygulama son yıllarda piyasa likiditesini kontrol altında tutmak için kullanılmaya başlanmıştır. Alınan son karar göre vadesiz veya 1 yıla kadar vadeli dolar mevduatı hesaplarında her 100 dolar için bankalar Merkez Bankası'nda 17 dolar bulundurmak zorundaydılar. Yeni karar gereği artık bankalar her yüz dolar için Merkez Bankası'nda 19 dolar bulundurmak zorunda olacaklar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@