Merkez Bankası'ndan Çok Sürpriz Altın Kararı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dünyada merkez bankaları arasında en fazla altın satın alan banka olma tavrınıdeğiştirdi. Merkez Bankası'nın altın alımlarında fren yaptığı ortaya çıktı. Altın piyasasının önemli isimleri ise Merkez Bankası'nın bu kararını sürpriz olarak değerlendirdiler.

EKONOMİ 14.11.2020 - 09:44 14.11.2020 - 09:44

Türkiye'de ekonomi yönetiminde meydana gelen değişimler özellikle Merkez Bankası'nın politikasında önemli farklılaşmaların yolunu açtı. Merkez Bankası başkanlık makamından Murat Uysal'ın alınarak yerine Naci Ağbal'ın getirilmesi ile bankanın altın alımını sonlandırdığı belirtildi.

MERKEZ BANKASI ALTIN ALIMINI DURDURDU

Merkez Bankası son döneme kadar yerli üretim altının tamamını Londra piyasasında geçerli olan ons altın fiyatı üzerinden Türk lirası cinsinden satın alıyordu. Ancak sürpriz bir karara imza atan Merkez Bankası bu altın alımlarını durdurdu.

Altın piyasasınnın Türkiye'deki temsilcileri Yaşanan bu gelişme hakkında bilgi vererek, “Merkez Bankası 2017 yılından itibaren Türkiye'de üretilen altının tamamını satın alıyordu. Ancak son dönemlerde bu durduruldu. İşletmeler de ürettikleri altınları yasa gereği borsaya kote bankalar ile finansal kuruluşlara satıyorlar.” dediler.

Türkiye'de altın madeninin potansiyel miktarının 6500 ton olduğu ve bunun yaklaşık olarak 1500 tonunun rezerve dönüştürüldüğü bildirildi. 2019 yılında bir rekor kırılarak 38 ton altın üretimi yapıldı ve 2020 hedefi olarak ise 45 ton altın üretimi belirlendi. 15 yıllık bir sürecin ardından ise ithal edilecek olan 160 ton altının tamamının üretilmesi amaçlanıyor.

ALTIN ÜRETİMİ HIZLANDI

Koronavirüs sürecind eekonomilerin ağır yara alması neticesinde altına olan ilgi büyük bir şekilde artış gösterdi. Artan talep neticesinde Türkiye'de altın ithalatı da yükseldi. 2020 yılının ilk 10 ayında 20,5 milyar dolarlık altın ithal edildi. Daha önce en yüksek rakam 10 milyar dolar olmuştu. Bunun üzerine yurt içinda altın üretimi yapan 18 işletme üretime hız verdiler.

Türkiye'de üretilen tüm altınlar 4 ayrı rafineride saf hale dönüştürülüyorlar. Merkez Bankası da 2017 yılından beri üretilen tüm altını satın alıyordu. Sadece bu yıl 2,5 milyar dolarlık altın satın alındığı bildirildi. Ancak Merkez Bankası şu anda altın alımını tamamen durdurdu. İşletmeler de ürettikleri altınları diğer alıcılara satmaya başladılar. Ancak sektör temsilcilerine göre Merkez Bankası yakın bir gelecekte yeniden altın alımına başlayacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@