Merkez Bankası aldığı yeni bir karar sonrasında pandemi sürecinin getirdiği ekonomik daralma karşısında bankalara destek olmak için zorunlu karşılık düzenlemesi içerisinde birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi.

Normal süreçte yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan bankalar için zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanmaları için gerçekleşen süreç içerisinde uyarlanan reel kredi büyüme oranının yüzde 15’ten küçük olması hakkında bir çalışma yapılıyordu. Pandemi süreci göz önünde bulundurularak alınan yeni bir karar sonrasında geçici bir süreyle bu uygulamanın kaldırılacağı açıklandı.

Bankalar eski uygulamaya göre teşviklerden faydalanabilmek için uzun vadeli ticari kredi ve konut kredisi odaklı olmaları gerekiyordu. Yıl sonuna kadar bu şartın kaldırılmasına karar verildi.

Merkez Bankası Bankalara Destek Verecek!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından konu hakkında yapılan açıklamaya göre ‘Yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan bankalar için zorunlu karşılık teşviklerinden yararlanabilmeleri için sağlamaları gereken uyarlanmış reel kredi büyüme oranının yüzde 15 seviyesinden küçük olma koşulunun süreç için yapılan değerlendirmelerin ardından yıl sonuna kadar geçici bir süreyle uygulanmamasına karar verilmiştir’ ifadeleri kullanıldı.

Yapılan değişiklik bankalar tarafından pozitif bir gelişme olarak değerlendirildi. Bu kararın salgın dönemine has olan kredi talebinin karşılanması için bankalara esneklik kazandırmak için gerçekleştirildiğinin altı özellikle çizildi.

Yapılan değişikliğin ardından bankaların istedikleri türden kredi verebilecekleri, sadece ticari kredilere ve konut kredilerine yoğunlaşmalarının bir anlamının olmadığı belirlendi.

isbilgisi.com