Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yılın son enflasyon raporu açıklandı. Başkan Murat Uysal tarafından yapılan bilgilendirme ile Türkiye'nin ekonomik beklentileri ortaya konuldu. Enflasyon beklentisinde yükselişe giden Merkez Bankası bu anlamda Yeni Ekonomik Program (YEP) ile çelişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan YEP'te 2020 yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 10,5 olarak ilan edilmişti.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON BEKLENTİSİNİ YÜKSELTTİ

Merkez Bankası'nın daha önce açıkladığı son enflasyon raporunda 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 8,9 olarak ilan edilmişti. Yeni enflasyon raporunda ise bu beklenti yüzde 12,1'e yükseltildi. 2021 enflasyon beklentisi ise yüzde 6,2'den yüzde 9,4'e çıkarıldı.

Merkez Bankası enflasyon raporu hakkında açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Kürsel iktisadi faaliyetler kısmi olarak toparlanma kaydediyor. Ancak bu toparlanma yine de salgın öncesindeki dönemin altında gerçekleşiyor. Ekonomiye yönelik belirsizlikler aynı oranda devam ediyor. Emtia fiyatlarının salgın öncesi seviyeleri aştığını görüyoruz. Yüksek ekonomik belirsizlik gelişmekte olan ülkelere fon akışını engelliyor. Türkiye'de portföy çıkışları 3. çeyrekte arttı ve dolar kurunda da dalgalanma yükseldi. 2020 sonunda muhtemelen pozitif büyüme gerçekleşecek. Yılın ikinci yarısında istihdam kayıplarının yüzde 50'si telafi edildi.” dedi.

2021 İLK ÇEYREĞİNDEN İTİBAREN ENFLASYON YAVAŞLAYACAK

Enflasyon konusunda da değerlendirmelerde bulunan Murat Uysal, “Kredilerin tutarının yüksek olması ve Türk lirasındaki değer kaybı enflasyon rakamlarında beklentilerin aşılmasına neden oldu. Gıda fiyatlarında yükselişler devam ediyor. Eylül ayından enflasyonu kontrol altına almak için adım atmamız gerektiğini düşünerek politika faizini 200 baz puan yükselttik. 2021'in ilk çeyreğinden itibaren enflasyonun yavaşlamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com