Merkez Bankası Yeni Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Hazira ayı faiz kararını yeni haftada kamuoyuna duyuracak. Koronavirüs sürecinde politika faizinde 250 baz puanlık indirime giden Merkez Bankası faizleri yüzde 8,25'e kadar düşürmüştü. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

BANKACILIK 21.06.2020 - 11:50 21.06.2020 - 11:50

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni faiz kararı piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Koronavirüs sürecin faiz indirimleriyle ekonomiye destek olan Merkez Bankası'nın yeni faiz kararı 25 Haziran'da yapılacak olan Para Politikaları Kurulu toplantısında belli olacak.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

Merkez Bankası'nın Haziran ayı toplantısında faizler üzerine ne şekilde karar vereceği büyük bir merakla beklenirken finans dünyasında faiz indirimi beklentisi oluştu. Reuters'in 16 kurum ile yaptığı ankete göre Merkez Bankası 25 baz puan faiz indirimine gideceği sonucu çıktı.

Yapılan tahminlere göre Merkez Bankası faizleri yüzde 7,75 seviyesine çekecek. Bu şekilde bir indirim hem vatandaşların banka mevduatlarına uygulanan faizleri hem de kullanılan kredilerin faizlerini etkileyecek. Merkez Bankası'nın faiz indirmesi durumunda kredi faizlerinde de indirim yapılması bekleniyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

2019 yılında Merkez Bankası Başkanı olan Murat Uysal döneminde faiz indirimleri hız kazandı. Murat Uysal'ın başkanlığında toplanan Para Politikaları Kurulu tam 9 defa faiz indirme kararı alıp uyguladı. 10. faiz indirimi kararının bu hafta alınması bekleniyor.

Öte yandan Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararının 25 Haziran 2020 Parşembe günü saat 14:00'da açıklanması bekleniyor.

isbilgisi.com