Merkez Bankası Verilerine Göre 2021 Yılında Asgari Ücret Kaç TL Olacak? İşte Merak Edilen Asgari Ücret Zam Hesaplaması!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un en son yaptığı asgari ücret açıklaması milyonlarca vatandaşı heyecanlandırdı. 4 Aralık'ta toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılında uygulanacak asgari ücretin miktarını belirleyecek. Bu komisyon toplanmadan önce asgari ücrete dair rakamlar ortaya çıktı. Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

EKONOMİ 28.11.2020 - 10:54 28.11.2020 - 10:54

Türkiye'de asgari ücret her yıl Aralık ayında belirleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yönetiminde kurulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir sanraki yıl uygulanacak olan asgari ücretin miktarını belirliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yaptığı son açıklamaya göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapacak.

2021 ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılının ilk toplantısı için 4 Aralık'ta bir araya gelecek. Bu komisyonda 5 işçi temsilcisi, 5 işveren temsilci ve 5 de devlet temsilcisi olmak üzere 15 temsilci yer alacak. Aralık ayı içerisinde yapılacak olan 4 ayrı toplantıda 2021 asgari ücret miktarı belirlenecek. En son toplantıda ise anlaşılması düşünülen miktar oylamaya sunulacak. Oylama sonucunda kabul edilmesi durumunda ise yeni asgari ücret bekirlenecek. Bu son toplantının ise Aralık ayının sonuna doğru yapılması planlanıyor.

2021 ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Milyonlarca vatandaş 2021'de asgari ücretin kaç TL olacağını merak ediyorlar. Bu konuda bazı veriler üzerinden tahminler yapılıyor. Hesap uzmanlarının tahminlerinde baz alınan verilere göre farklı rakamlar çıkabiliyor.

Merkez Bankası'nın 2021 enflasyon hedefi dikkate alınarak asgari ücret belirlenirse yüzde 9,4'lük bir zam gündeme gelecek. Bu durumda asgari ücret net olarka 2.542 TL'ye yükselecek.

OVP'de ise 2021 yılı enflasyon hedefi yüzde 8 olarak yer aldı. Bu oranın dikkate alınması durumunda 2021 yılında net asgari ücret 2.510 TL olacak.

Merkez Bankası'nın 2020 enflasyon tahminine göre zam yapılırsa asgari ücret yüzde 12,1 oranında artacak. Bu durumda ise 2021 asgari ücret miktarı net olarak 2.605 TL olacak.

Merkez Bankası'nın 2021 enflasyon hedefine refah payı eklenerek asgari ücret zammı yapılırsa yüzde 3'lük refah payı ile toplam asgari ücret zammı yüzde 12,4 olacak. Bu durumda da 2021 yılında net asgari ücret 2.612 TL'ye yükselecek.

AGİ ASGARİ ÜCRETTEN AYRI MI ÖDENİR?

Asgari ücretli vatandaşların en çok merak ettikleri konu ise Asgari Geçim İndirimi (AGİ) çalışanlara ne şekilde ödendiği oldu. Bu konuda asgari ücretliler ek olarak ödeme alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Ancak yaşanan bilgi kirliliği nedeniyle zaman zaman çalışanlar işverenlerine AGİ ödeme talebinde bulunuyorlar. AGİ her yıl yeniden hesaplanarak yeni bir rakam ortaya çıkıyor. Ancak bu rakam asgari ücretin içerisine ekleniyor. Şu anda 2.324 TL net olan asgari ücretin içerisinde AGİ ödemesi de bulunuyor.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@