Merkez Bankası Toplantısında Faiz Kararı Çıkacak Mı? Olası Faiz İndirimi Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılacak toplantı sonrasında faiz indirimi kararının verilmesi bekleniyor. Olası faiz indirimi piyasaları nasıl etkileyecek?

EKONOMİ 25.06.2020 - 12:13 25.06.2020 - 12:13

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün yapılacak toplantı sonrasında saat 14:00’da bir açıklama yapılması bekleniyor. Piyasalarda sürekliliğin sağlanması ve olumsuz durumların silinmesi için gerçekleştirilecek olan faiz toplantısından nasıl bir karar çıkacağı henüz bilinmezken, piyasalarda faiz indiriminin ön plana çıktığı belirlendi.

Küresel piyasalara bakıldığı zaman  koronavirüs salgını nedeniyle vaka ve ölüm oranlarının giderek yükselmesi çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Bu tartışmalar sonrasında ikinci dalga endişesi gündeme gelmiş ve sonucunda küresel piyasalara negatif bir etki etmişti. Yaşanan bu olumsuz durum endişeleri artırırken, ekonomik toparlanmayı da derinden etkiledi. Petrol fiyatlarında bir gerileme meydana geldi.

Ekonomik hızlı toparlanma endişesi son günlerde IMF tarafından yapılan büyüme ve daralma tahminlerinin açıklanması sonucunda ortaya çıktı. Küresel ekonomide daralma oranı yüzde 3 seviyesinden yüzde 4.9 seviyesine kadar çıkarıldı.

Ekonomistler Merkez Bankasından İndirim Açıklaması Bekliyor

Piyasaların nabzını ölçmek için düzenlenen bir anket sonrasında ekonomistlerin büyük bir çoğunluğunun bu dönemde faiz indirimi karar beklediği ortaya çıktı. Beklentilere göre faiz oranı 25 baz puan ile 50 baz puan arasında değişiklik gösterebilir. Faiz indiriminin devam etmesi ise yerel ekonominin desteklenmesi açısında bir adım olarak görülüyor.

Merkez Bankası en son 21 Mayıs tarihinde düzenlemiş olduğu toplantıda politika faizini 50 baz puan indirmiş ve bunun sonucunda yüzde 8.25 seviyelerine kadar indirmişti. Yeni faiz indiriminin bankaların faiz oranlarına da yansıyıp yansımayacağı merak konusu oldu.

isbilgisi.com