Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını, Türkiye’de de etkisini artırmaya başladı. Günlük olarak açıklanan ölüm oranları ve vaka sayısı durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Her sektörde, virüs salgınının önüne geçebilmek için çeşitli önlemler alınıyor. Tedbir alan son kurum ise Merkez Bankası oldu. Salgının para alışverişi sırasında daha hızlı şekilde yayıldığı ve tehlikenin arttığı tespit edilince Merkez Bankası yeni karantina uygulamasını açıkladı.

Bir süredir üzerinde çalışmaların gerçekleştirildiği uygulama artık hayata geçirilecek. Türkiye genelinde bulunan tüm banknotlar için alınan yeni kararın geçerli olması bekleniyor. Paraların karantina altına alınması farklı bir uygulama olarak değerlendirilirken, kurum işe henüz dolaşıma girmemiş banknotlarla başlayacak.

Paralar İzole Edilecek

Koronavirüs salgınına karşı ekonomik açıdan birtakım tedbirler alınıyor. Virüslerin en çok barındığı ve hızlı şekilde yayılım gösterdiği paralar içinde bir dizi tedbirler uygulanmasına karar verildi. Merkez Bankası öncülüğünde başlayacak olan yeni çalışmalar ışığında, her gün kullanılan ve elden ele dolaşan paralar için de sıkı tedbirler alınacak. Yeni karara göre banknotlar en az 7 gün boyunca izole edilmiş alanlarda saklı tutulacaklar.  

Ödemelerde genellikle daha önce dolaşıma girmemiş olan banknotlar kullanılırken, ATM’lerden para çeken vatandaşlar da unutulmadı. Herkesin dokunduğu panele dokunarak virüsün yayılma riskini artırmak yerine QR kod ile para çekme dönemi resmen başladı. Böylece kullanıcılar tuşlara dokunmadan rahatlıkla işlem yapabilecekler. Ülkede tüm bankalar, ATM’lerin ortak ATM haline gelmeleri için çalışmalara devam ediyorlar.