Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan Nisan Ayı Beklenti Anketi yayınlandı. Yayınlanan anket sonuçlarına göre dolar beklentilerinin yükseldiği gözlerden kaçmadı. Mart ayında yapılan beklenti raporunda dolar fiyatlarının 6,51 seviyelerinde gerçekleşeceği açıklanmıştı. Ancak Nisan ayında beklentilerin arttığı gözlemlendi. Buna göre dolar beklentileri 6.93 seviyelerine kadar çıktı.

Mart anketiyle yapılan karşılaştırmalar sonrasında fiyat farkları açıkça görülüyor. Geçtiğimiz ay 2020 yılı büyüme beklentisi yüzde 3.3 olarak açıklanmıştı. Ancak Nisan ayı beklentilerinde bu oranın yüzde -0,6 seviyelerine kadar gerilediği belirlendi.

Yıl Sonu Dolar Beklentisi Açıklandı

12ay sonrası dolar beklentisi geçtiğimiz ay 6,66 olarak açıklanmıştı. Nisan ayı raporun büyük çıkış yakalayarak 7,11 seviyelerine yükselmesi dikkatlerden kaçmadı. Mart ayında yapılan anketin sonucunda tüketici enflasyonu olarak tanımlanan TÜFE beklentisi yüzde 9,98 olarak açıklanmıştı. Yeni raporda bu rakam yüzde 9,76 seviyelerine kadar geriledi. 12 ay sonrası beklenti rakamlarına göre geçtiğimiz ay TÜFE yüzde9,51 iken yeni yayınlanan rapor sonrasında yüzde 9.70 oldu.

Merkez Bankası tarafından her yıl yayınlanan Beklenti Anketi, finansal sektör temsilcileri ve reel sektör temsilcilerinden oluşan profesyonellerden oluşan bir ekibin çalışmaları sonucunda yayınlanıyor. 60 kişilik katılımcı tarafından hazırlanan rapor içerisinde alınan yanıtlar ve değerlendirmeler yer alıyor.