Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan toplantının ardından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Ekonomistler tarafından toplantı öncesinde yapılan değerlendirmeler sonrasında piyasaları rahatlatmak ve ekonomiye destek verebilmek için politika faiz indirimi gerçekleştireceği düşünülüyordu. Yapılan anketler sonucunda faiz indirimine neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Bunun üzerine toplantıdan çıkan sonuç şaşkınlığa neden oldu.

Merkez Bankası Faiz Kararını Değiştirmedi!

Merkez Bankası toplantının ardından şaşkınlık veren bir açıklamaya imza attı. Buna göre politika faiz oranını  değiştirmeyeceğini açıkladı. Yabancı ekonomistler bu süreçte 50 baz puan indirime gidilmesinin uygun görüldüğünü açıklamışlardı ancak yerli ekonomistler ise 25 baz puan indirim üzerinde yoğunlaşmışlardı. Sonuç olarak banka pandemi döneminde yüzde 2.5 puan faiz indireceğini açıkladı. Son dokuz toplantıda yapılan değerlendirmeler sonrasında yapılan faiz indirimi 15,75 puan oldu.

Merkez Bankası tarafından verilen bu karar kısa sürede tartışmalara neden oldu. Alınan kararın ekonomiye destek olmasının pek mümkün olmadığı da konuşuluyor.

isbilgisi.com