Merkez Bankası FAST Sistemi İle EFT'de Saat Sınırını Kaldırıyor! EFT Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Merkez Bankası yeni ödeme sistemi olan FASt ile EFT'de saat sınırını kaldırırken yeni EFT ücretleri de belirlendi. Buna göre bankalar müşterilerde EFT işlemlerinde yüzde 50 daha fazla ücret alabilecekler. Her banka kendi EFT ücreti fiyatını kanuni sınırlar içerisinde belirleyecek. EFT ücretleri ne kadar olacak?

BANKACILIK 16.11.2020 - 12:42 16.11.2020 - 12:42

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yeni ödeme sistemi FAST'ı duyurdu. Bu sistem ile beraber vatandaşlar bankalar arasında saat sınırı olmaksızın 7/24 para transferi gerçekleştirebilecekler. Aralık ayında pilot uygulama ile başlayacak olan yeni sistem FASt kısa bir süre içerisinde tüm bankalarda kullanılır hale gelecek.

EFT ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Yeni sistemle beraber en çok merak edilen konulardan birisi de EFT ücretlerinde değişim olup olmayacağıydı. EFT ücretleri ne kadar olacak? Yeni ödeme sistemi FAST vatandaşlara çok sayıda kolaylık getirirken EFT ücretlerine de zam yapılması kararlaştırıldı. Buna göre para transferlerinde bankalar müşterilerden yüzde 50 daha fazla miktarda EFT ücreti kesintisi yapabilecekler.

EFT ÜCRETLERİ ŞU ANDA NE KADAR?

1 Mart 2020'de bankaların ücret ve komisyonlarına ilişkin sınırlandırmalar getirilmişti. Bu kapsamda alınan karar gereği 6 TL ile 850 TL arasında değişen EFT ücretleri 1 TL ile 100 TL arasındaki tutarlarla sınırlandırılmıştı. Havale ücretleri ise bankaların uyguladıkları EFT ücreti sisteminin yüzde 50'si olarak belirlenmişti. Bir müşteri cep telefonu veya internet üzerinde EFT yaptığında 1.000 TL'ye kadar olan EFT'lerde 1 TL, 1.000 TL ile 50.000 TL arasındaki EFT'lerde 2 TL ve 50.000 TL ile daha üst miktarlardaki EFT'lerde 25 TL ücret ödüyor. EFT'ler 16:00'dan sonra yapılırsa bankalar bunu “Geç EFT” olarak değerlendirip müşterilerden yüzde 50 daha fazla EFT ücreti alıyorlar.

HANGİ BANKALAR FAST SİSTEMİNİ KULLANMAYA BAŞLAYACAKLAR?

FAST sistemini kullanmaya başlayacak olan bankalardan da açıklamalar gelmeye başladı. 18 Aralık'ta pilot uygulama ile devreye girecek olan FAST sistemine katılım göstereceğini açıklayan ilk banka İş Bankası oldu. Sisteme dahil olacağını açıklayan bir diğer banka ise Akbank olarak bildirildi. Akbank tarafından yapılan açıklamaya göre Akbank müşterileri FAST sistemini 8 Ocak 2021'den itibaren kullanmaya başlayacaklar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@