Yeni haftanın Merkez Bankası tarafından yapılacak faiz kararı açıklamasının ardından hareketlenmesi bekleniyor. En son Merkez Bankası Mart ayında 100 baz puan indirime gitmişti. Alınan bu indirim kararı piyasalarda şaşkınlıkla karşılandı. En son iki yıl önce politika faizini düşüren Merkez Bankası’nın bu hafta yapacak faiz kararı açıklaması da heyecanla bekleniyor.

Merkez Bankası tarafından alınan karar Çarşamba günü saat 14:00’da yapılacak bir toplantının ardından kamuoyu ile paylaşılacak. Koronavirüs dünya ekonomisini derinden sarstığı gibi etkileri Türkiye ekonomisinde de hissedilmeye başlandı. Bu süreçte alınan ekonomik tedbirlere ek olarak Merkez Bankası, piyasaların nakit ihtiyacını karşılamak için çeşitli çalışmalar yaptı. Öncelikli olarak faiz indirimine gitti. İkinci PPK toplantısının ise bu hafta gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2020 Yılında Üst Üste Faiz İndirimi Gerçekleştirdi!

Merkez Bankası tarafından 2020 yılı içerisinde alınan kararlar neticesinde toplam 3 kez faiz indirimi gerçekleştirdiği öğrenildi. İlk olarak 16 Ocak tarihinde yapılan toplantıda politika faizi yüzde 12 seviyelerinde yüzde 11.25seviyelerine çekilmişti. 18 Şubatta yapılan ikinci toplantıda ise yüzde 10.75 olarak belirlenen faiz en son 17 Mart tarihinde 9.75 seviyelerine kadar indirildi.

Çarşamba günü gerçekleştirilecek toplantıda alınacak kararı değerlendiren ekonomistler yeni bir indirimin beklendiğini açıkladılar. Nisan ayı için 50 baz puan indirim bekleniyor. Ayrıca politika faiz oranının sabit tutulması halinde 100 baz puan indirim de beklentiler arasında bulunuyor. Faiz artışı gibi bir ihtimale yer verilmiyor.

Merkez Bankası tarafından yapılması beklenen faiz indirimi sonrasında bankalarında kredi faiz oranlarında indirime gidebileceği belirtiliyor. Bu noktada pek çok kredi çekmek isteyen vatandaşın gözü Çarşamba günü açıklanacak kararda.