Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesinde Dolar Fiyatları! Faiz Kararı Doları Nasıl Etkileyecek?

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararı heyecanla beklenirken yeni faiz indirimi gündeme gelmeye başladı. Faiz indirimi doları nasıl etkileyecek? Dolar güne nasıl başladı?

EKONOMİ 25.06.2020 - 09:57 25.06.2020 - 09:57

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün öğleden sonra yeni faiz kararının açıklanması bekleniyor. Bu süreç öncesinde dolar fiyatlarında büyük bir değişiklik yaşanmadığı ve yatay bir seyirle piyasalara başladığı belirlendi. Dolar fiyatlarında meydana gelen artışın devam edip etmeyeceği de faiz kararına bağlı olarak değişecek.

Para Politikaları Kurulu tarafından yapılacak değerlendirmeler sonrasında bugün faiz kararının 14:00’da açıklanması bekleniyor. İç piyasalarda tüm gözler yapılacak olan bu açıklamaya çevrildi. Piyasalarda ekonomistler tarafından yapılan açıklamalar sonrasında anketlerden çıkan sonucun indirim kararı yönünde gerçekleşeceği düşünülüyor.

İndirim kararı 25 baz puan ile 50 baz puan arasında değişiklik gösterebilir ancak anketlere göre 25 baz puanlık bir indirimin yapılması ve ardından repo faizinin ise yüzde 08:00 seviyesine çekilebileceği yönünde oldu. Faiz indiriminin ardından dolarda aşağı yönlü bir ivmenin gelişmesi bekleniyor.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

Bugün iç piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı beklenirken dolar güne yatay seviyelerde başladı. Dolar fiyatları 6.85 lira olarak açıklandı. Euro fiyatlarında da aşağı yönlü bir ivme yakalanırken fiyatlar 7.71 lira olarak açıklandı.

isbilgisi.com