Merkez Bankası Faiz İndirimi Beklentisi Dolara Nasıl Etki Etti? Bugün Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar kurunda hareketli geçmesi beklenen 21 Mayıs 2020 Perşembe günü Türk lirasının değer hareketi yine hakim durumda bulunuyor. Dolar kurunu etkileyecek gelişmelerin beklendiği gün düşüş grafiği yine kendisini göstermeye devam ediyor. Bugün dolar kaç lira oldu?

EKONOMİ 21.05.2020 - 09:16 21.05.2020 - 09:16

Dolar kuru son üç gündür yönünü değiştirdi. Yukarı yönlü hareketlerle Türk lirasını baskı altına alan dolar, son günlerde yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerle kontrol altına alındı.

JAPONYA İLE SWAP ANLAŞMASI BEKLENİYOR

Bugün dolar kurunu derinden etkileyecek iki gelişme çok yakından takip edilecek. Katar ile yapılan swap anlaşmasının ardından Japonya ile swap görüşmeleri hakkında resmi adımların atılması bekleniyor. Bu gelişme yaşanırsa dolar kurunda düşüş hızı katlanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRECEK

Günün asıl önemli gelişmesi ise Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirecek. Uzmanlara göre bu toplantıdan faiz indirimi kararı çıkacak. Bu karar öğle saatlerinde kamuoyuna duyurulacak.

PİYASALAR KORONAVİRÜS GELİŞMELERİYLE RAHATLADI

Koronavirüs salgınında Türkiye'nin olumlu sonuçlar alamaya devam etmesi piyasaları rahatlatan bir başka gelişme oldu. Tüm bunlar bir arada değerlendirilince son dönemde Türk lirasının dolar karşısında en çok değer kazanan para birimleri arasında yer alma eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Dolar kuru güne 6,78 TL seviyesinden başladı ve şu anda da bu seviyeden işlem görmeyi sürdürüyor.

Euro kurunda ise ciddi bir değişim yaşanmıyor. Dolar gibi düşüş eğiliminde olan kur 7,40 – 7,45 seviyesinde değişim gösteriyor. Şu anda euro kuru 7,44 TL'den işlem görüyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@