Merkez Bankası Faiz Artırımı Yaparsa Dolar Ve Altın Fiyatları Ne Olur?

Merkez Bankası'nın Kasım ayı faiz kararına çok kısa bir süre kaldı. Piyasalar 19 Kasım 2020 Perşembe günü yapılacak olan Para Piyasaları kurulu (PPK) toplantısından çıkacak olan karara kilitlendi. Peki faiz artırımı beklentilerde olduğu gibi gerçekleşirse dolar ve altın ne kadar olur? Dolar kuru faiz artırımına nasıl tepki verir? Dolar kurunun tepkisi altın fiyatlarını nasıl etkiler? İşte tüm cevaplar...

EKONOMİ 17.11.2020 - 14:33 17.11.2020 - 14:33

Türkiye'de haftanın en önemli gündemi olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında geri sayım başladı. Perşembe günü yapılacak olan toplantıdan Kasım ayının faiz kararı çıkacak. Tüm piyasalar bu karara kilitlenmiş durumda bulunuyor. Beklenti Merkez Bankası'nın 475 baz puan faiz artırımı yapması şeklinde oluştu. Yabancı finans kuruluşları bu yönde raporlarla ekonomi gündeminde son birkaç gündür belirleyici oluyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI DOLARI VE ALTINI NASIL ETKİLER?

Merkez Bankası'nın uzun yıllardır yapmadığı şekilde faiz artırımı yapmasının ihtimali bile piyasalarda büyük bir merak oluşturdu. Vatandaşlar beklenildiği gibi bir faiz artırımı yapılırsa dolar kurunun ve altının fiyatlarının bu faiz artırımından nasıl etkileneceğini merak ediyorlar. Faiz artırımı olursa dolar kuru ne kadar düşer? Altın fiyatları geriler mi?

Yatırım Kredi tarafından yayınlanan son raporda Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapmasının piyasalarda ne gibi etkiler bırakacağı açıklandı. Yatırım kredi analistleri tarafından yapılan açıklamaya göre, “Faiz artırımı yapılırsa dolar kurunda bir miktar gerileme olacaktır. Türk lirası lehine gerçekleşecek olan işlemler neticesinde altın fiyatları da bundan etkilenecek ve bir düşüş trendi başlayabilir. Geçtiğimiz hafta olduğu gibi Türk lirası değerlenme sürecini izleyebiliriz. Altın fiyatlarında ons altın da belirleyici olacaktır. Eğer ons altın yükselişi ile dolardaki düşüş dengelenirse o zaman altın fiyatları için farklı bir senaryo devreye girecektir.” denildi.

Yatırım Kredi'nin analizinin devamında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Faiz artırımına bağlı olarak oluşacak dolar kuru düşüşü altın fiyatlarını net olarak tahmin etmeyi güçleştirecek. Dolarda gerileme gerçekleştikçe yatırımcılar dolardan çıkıp güvenli liman olarak değerlendirilen altına geçiş yapacaklar. Bu durum da altın fiyatlarında bir denge unsuru oluşturabilir.”

MERKEZ BANKASI KASIM 2020 FAİZ ARTIRIMI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 19 Kasım 2020 Perşembe günü yapılacak. Bu toplantıda alınan faiz kararı ise saat 14:00'da açıklanacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@